Нападнал полицаец сакајќи да избега за време на полицискиот час

admin22

На 06.06.2020 во СВР Скопје било пријавено дека во 15,40 часот во близина на бензинска пумпа во с.Студеничани, скопско полициски службеници од СВР Скопје за време на забраната за движење додека извршувале редовни работни задачи го застанале И.Ш(22) од с.Студеничани кој управувал патничко моторно возило„лада самара“ со скопски регистарски ознаки […]

Четирите града уште денеска во карантин: Комисијата на состанок за следните чекори

admin22

Комисијата за заразни болести денеска треба да одржи состанок на кој ќе бидат разгледани следните чекори во однос на рестрикциите. Уште денеска граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

(ФОТО) Ќулавкова објави твит со говор на омраза, па го избриша

admin22

Академик Катица Ќулавкова, членка на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) предизвика револт и осуда на социјалните мрежи откако објави твит со кој изнесува ставови кои беа оценети како националистички и како говор на омраза. Ќулавкова на 6 јуни 2020 г. на својот твитер профил објави твит со текст […]

ИЈЗ: Од починатите 151 од корона вирусот, 115 имале и друга болест

admin22

Двајцата пациенти кои вчера ја изгубиле битката со корона вирусот, имале и други коморбидитети, односно имале други болести. Ова се гледа од извештајот на Институтот за јавно здравје. -Регистрирани се два смртни случаи, од Прилеп и Струмица. Случаите биле на возраст од 67 и 73 години. Истите биле хоспитализирани во […]

МВР: 386 граѓани не носеле маски, 154 де движеле во полициски час

admin22

Во текот на изминатото деноноќие, односно 6 јули, на територијата на земјава, на 249 лица им се издадени решенија за изолација, а 132 лица потпишале изјави за самоизолација, соопшти МВР. „Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација при што констатирано е дека две […]

Героски: Наќе бе, тргни се, не мора избори… Ноќен кошмар си им!

admin22

Новинарот Бранко Героски на својот фејсбук профил ги коментираше актуелните состојби: Заев: Избори на 5 јули, за да го тргнеме Наќе од Владата! Наќе бе, тргни се, не мора избори… Ноќен кошмар си им!, напиша Героски. Заев: Избори на 5 јули, за да го тргнеме Наќе од Владата! Наќе бе, […]

Шилегов во Марвово додека Скопје е во 80-часовен полициски час, Љупчо Николовски во Берово

admin22

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за „ТВ 24“ потврди дека е на својот имот во Маврово, кој го смета за свој дом. Ви посакувам убав викенд и ве поздравувам од преубавото Беровско езеро“, вака стои во денешниот […]

(ФОТО) Атиџе ја снима во студио својата прва песна посветена на мајка си, пчелите и реката Брегалница

admin22

„Не сакам да глумам, сакам да пеам“ – вака Атиџе во едно нејзино интервју им одговори на новинарите кога ја прашаа дали би сакала повторно да глуми. И денес конечно, по толку време, таа влезе во музичко студио и сними една од своите песни. Инаку, главната протагонистка во документарниот филм […]

ИНТЕРЕСЕН ТРИК: Како да ја задржете свежината на лебот подолго време

admin22

Ако мислевте дека чувањето на лебот во фрижидер го продолжува рокот на траење, експертите не се согласуваат со тоа. Имено, чувањето на лебот во фрижидер поттикнува промени во неговата текстура, бидејќи ја забрзува дехидратацијата. Еве неколку совети кои ќе помогнат лебот што подолго да остане во свежа состојба. – Откако […]

Ипортал: Силјановска и Каракамишева едно зборуваат, друго прават – вчера излегле на гласање

admin22

Познато е дека професорките Тања Каракамишева и Гордна Силјановска Давкова го поддржуваат ставот на опозицијата, дека избори сега не смее да има, поради сериозноста на ситуацијата со Корона. Но, порталот ИПортал објави фотографии како тие на правниот факултет завчера, биле на гласање за сенатори: „Како на професорките од Правен факултет, […]