Неколку тајни на луѓето со кафеави очи кои и самите не ги знаат

admin22

Некои истражувања дошле до навистина интересни информации поврзани со луѓето кои имаат кафеави очи, ако и вие сте едни од нив, прочитајте во продолжение кои се тие тајни за кои и самите не сте знаеле … Луѓето со кафеави очи имаат чудна моќ на доверба. Кафеавите очи вливаат доверба кај […]

Македонскиот станува официјален јазик на Европската Унија

admin22

Северна Македонија ќе мора да го преведе заедничкото европско право (acquis communautaire) на македонски пред официјалното зачленување во Европската Унија, пишува во Предлог-преговарачката рамка за земјава што денеска ја усвои Европската комисија, дознава „360 степени“ Во Предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија што денеска ја усвои Европската комисија, одредницата што се […]

Чуда се случуваат: Фиона доби бебе на 48, по 15 години безуспешни обиди

admin22

Парот почнал да „прави бебе“ од нивниот меден месец кога биле во средината на 30-тите, следувале низа разочарувања, но тие не се откажале. Фиона МекКласки од Шкотска и нејзиниот сопруг Дарен почнале со обидите за бебе уште во 2004 година на нивниот меден месец во Јамајка, но месеците и годините […]

ЌЕ ТРАЕ ЕДЕН МЕСЕЦ: Карантин за 300.000 жители на предградија на Мелбурн

admin22

Австралиските власти воведоа карантин во средата за повеќе од 300.000 жители на северните предградија на Мелбурн, откако во текот на две недели е забележано двоцифрено зголемување на дневниот број заразени во втората најнаселена австралиска држава. Воведениот карантин треба да трае еден месец. Австралија успешно се справува со пандемијата и досега […]

Значење на името Весна: Овие личности се вистинска радост во вашиот живот

admin22

Весна е старословенска божица на младоста и пролетта, која имала власт над сончевата топлина и обновувањето на природата. Зборот ВЕСНА на руски јазик значи пролет и младост. Во нашата земја честопати се користи како женско име. Весна Словените ја доживувале како убава, насмеана млада девојка накитена со венци и во […]

Кој хороскопски знак најмногу ви одговара во љубовта: За Јарците, идеални се…

admin22

Иако успехот на врските најчесто зависи од трудот, сепак спојувањето на некои хороскопски знаци често пати носи врска „осудена“ на константна војна. Во прилог ви претставуваме кои хороскопски знаци се, а кои не се меѓусебно компатибилни. На Овенот не му одговараат Близнаци, Риби и Девица Припадниците на овој знак секогаш […]

КОИ СЕ ТИЕ?: Новиот коронавирус сега брои 12 симптоми

admin22

Покрај веќе познатите, регистрирани се уште три нови симптоми на новиот коронавирус. мериканскиот центар за контрола и превенција на болести на официјалната листа на симптоми на КОВИД-19 додаде уште три: Течење на нос или затнат нос Мачнина Дијареа Покрај овие додадените, на списокот на симптоми претходно се наоѓаа: Зголемена телесна […]

ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК Е КОНЕЧЕН: Koлку граѓани ќе можат да гласаат на 15 јули?

admin22

На изборите на 15 јули своето избирачко право ќе можат да го искористат 1.814.263 милион граѓани. Државната изборна комисија (ДИК) денеска го заклучи Избирачкиот список (ИС) за предвремените парламентарни избори. Во Избирачкиот список се запишани 1.729.189 лица, а како лица кои се иселиле или работат во странство во посебниот избирачки […]

И денес коронавирусот не стивнува – Нови 120 заразани и 4 починати лица

admin22

Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ починаа 4 лица од Скопје на возраст од 51, 56, 58 и 67 години по комликации од коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Во изминатото деноноќие се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-4, Дебар-4, Штип-2, Прилеп-2, […]

Хрватска добива маски кои го убиваат вирусот – Нема да ви се верува по која цена ќе се продаваат

admin22

Од наредната недела Хрватска ќе добие маски кои го убиваат вирусот, за тамошните медиуми информира Ана Солдо, претседателка на Хрватската лекарска комора. Станува збор за заштитни маски кои доаѓаат од Израел, направени од бакароксид со антивирусно и антибактериско дејство, кои превенираат секундарни инфекции. -Маската е важен производ и многу е […]