ФИЛИПЧЕ: Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:

admin22

Регистрирани се 15 нови случаи на коронавирус во земјава, по градови: Скопје – 4, Куманово – 8, Тетово – 1, Струга – 1 и Штип – 1. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува 570 лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 3 […]

ДРАКОНСКИ МЕРКИ ВО ЦЕЛА ДРЖАВА: Од среда нов распоред на полициски час

admin22

Од среда полицискиот час на целата територија на нашата држава ќе почнува во 16 часот и ќе трае до 5 часот наутро, објави вицепремиерот Бујар Османи на својот фејсбук-профил. Владата на Република Северна Македонија на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен […]

Дванаесет вработени во МВР се позитивни на корона вирусот

admin22

Дванаесет вработени во МВР се позитивни на корона вирусот, информираа од таму. Во соопштението испратено од министерството се наведува дека во соработка со епидемиолози се направени интервјуа со вработените кои биле во контакт со заболените и досега има 36 лица кои се во самоизолација, а издадени се и 14 решенија […]

Бујар Османи сам се пријавил да помага како лекар

admin22

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на својот фејсбук-профил објави дека се пријавил да помага како лекар. „Се пријавив за доброволец за да помогнам како лекар секаде каде што Министерството ќе процени дека има потреба за тоа, во кој било крај од државата“, -напиша Османи, кој е абдоменален хирург. Вицепремиерот […]

(ФОТО) Ќерката на починатиот тетовец: Јас и мајка ми сме позитивни на коронавирус, ниту на погреб не можеме да отидеме

admin22

Ќерката на 69-годишниот тетовец кој почина од коронавирус, Наташа Апостолоска, се обрати преку социјалните мрежи. Таа побара да се спроведе истрага за неговата смрт. Вчера вечер почина татко ми.Се надевам дека ќе спроведете истрага @VFilipche и @ZdravstvoMK за овој случај и ќе дадете известување! — Natasha Apostoloska (@napostoloska) April 6, […]

Нобеловец кој ја предвиде епидемијата во Кина, бројот на заразените и настраданите: Сега открива кога и каде ќе заврши короната

admin22

Професорот по биологија од Универзитетот Стенфорд и добитник на Нобеловата награда за хемија д-р Мајкл Левит предвидува набрзо крај на пандемијата со коронавирусот! Во напис Лос Анџелес Тајмс напоменува дека претходно Левит точно го предвидел развојот на ситуацијата околу коронавирусот во Кина и најлошата криза во историјата на земјата. Професорот […]

После полноќ ново намалување на цената на бензините

admin22

Цените на бензините од полноќ се намалуваат за половина денар, а цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство се намали за еден денар, односно денар и половина, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно најновата одлука, ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за половина денар и ќе се продава по […]

(ВИДЕО) ФБИ го уапси професорот од Харвард кој го направил па продал Коронавирусот на Кина

admin22

Професор на универзитетот Харвард, Чарлс Либер (60) и уште двајца Кинези се уапсени се пред два месеци во Соединетите Американски Држави. Федералното истражно биро (ФБИ) соопшти дека постојат индиции оти тие го продале коронавирусот Ковид-19 на кинеската држава. -САД го открија човекот кој го произведе и продаде коронавирусот на Кина. […]

Во Кочани коронавирусот зеде уште еден млад живот

admin22

Првото лице од Кочани на кој што му беше дијагностициран вирусот починало, потврди градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев. -Се работи за младо лице од 40 години. Тоа беше првиот случај кој беше инфициран и утрово пред 8 часов добив повик од неговото семејство дека лицето починало. Ова е тажна вест […]

БЕЗ ОДОБРЕНИЕ ОД МПЦ: Црквите повикуваат на масовност за Велигден

admin22

Повици да се оди во црквите и таму со молитви од свештениците да се прослави еден од најголемите христијански празници, Велигден, се шири на социјалните мрежи. Периодот на празнувањето на Велигден, е истовремено кога се очекува нашата држава да го доживее пикот на коронавирусот, односно кога се очекува бројот на […]