БЛЕСНАА КАКО НОВИ:„Ги исчистив сите тенџериња дома со овој метод од 90-те“

admin3

Колку и да внимаваме на садовите за готвење, со текот на времето и нивната употреба, по иститие се наталожуваат масни и други разни наслаги, чие отстранување ни се чини невозможна мисија.

Денес ви откриваме како брзо и лесно, без многу труд, уште денес да ги исчистите вашите тенџериња. Станува збор за метод кој би популарен во 90-те години, а благодарение на кој садовите ќе заблескаат како нови.

Домашен раствор за чистење на садови од 90-те

Земете соодвете сад по големина кој ќе ги собере садовите кои планирате да ги чистите. Поставете ги сите внатре и залејте со вода.

Растворот подгответе го на следниот начин: Поставете во тенџере 1-2 сапуни и додадете околу 150 грама калцинирана вода (натриум карбонат).

Loading...

Добро измешајте ги состојките заедно, додадете малку вода и поставете да се вари до добивање на хомоген раствор. Добиениот раствор излејте го при садовите.

Варете ги садовите во растворот околу 1 час и половина. А потоа внимателно извадете ги од истиот со помош на кујнски штипки за храна.

loading...

Благодарение на врелиот раствор, вашите садови повторно ќе заблескаат во нивното вистинско светло, како првиот ден кога ги купивте!

loading...
Loading...
Next Post

Џафери : Згрешив, не е крај на светот

Лидерите решија да го вратат мандатот кај вас, обврска е на институциите да обезбедат услови за спроведување на фер, слободни и демократски избори на кои вие ќе го искористите вашето демократско граѓанско право и обврска, истакна денеска на прес-конференција претседателот на Собранието Талат Џафери, обраќајќи им се на граѓаните по […]