Пировска: Казнуваат граѓани со по 2.000 евра, а дозволуваат партиски митинзи

admin22

Во вонредна состојба се дозволија верски собири. Таа за мене несфатлива толеранција на државата кон црквата, беше дискриминаторска кон останатите граѓани и еве ефектите од тие погрешни одлуки се гледаат во повторното зголемување на бројките на заболени од ковид, пишува во својот Фејсбук статус директорката на Хелсиншкиот комитет за човекови […]

(РЕЦЕПТ) Откако ги приготвувам компирите вака, сите по дома полудуваат за нив

admin22

Некогаш сте се запрашале ли како да ги задоволите вашите најблиски со нешто едноставно и брзо што ќе го подготвите. Во следните редови ќе ви покажеме премногу лесен рецепт. Сите по дома се обожаватели на компири, затоа секогаш овој вкус е најбитен за вас. Вашето семејство сигурно ќе го сака […]

Сите по дома полудеа по оваа пица, се подготвува за само 15 минути

admin22

Кој не сака пица? Сега ќе ви ја откриеме тајната за највкусната пица. Подготовката трае само околу 15 минути, а подготвувањето може да биде многу разновидно. Секој дома е луд за пица и сака да ја прави скоро секоја недела. Понекогаш дури и се прави и за појадок на сите […]

(ПРОГНОЗА) КАКВО ЛЕТО ЌЕ ИМАМЕ: Еве што не очекува

admin22

IBM компанијата “The Weather Company” го објави извештајот во кој се наведува дека ова лето поголемиот дел од Европа ќе биде потопло, но и повлажно од просечните лета. Количината на врнежи, особено во јуни и јули ќе биде над просечните вредности. -Иако постојат значителни отстапувања во рамките на моделот за […]

(ВИДЕО) Нострадамус го „прочита“ Трамп: Еден град ќе трепери до последен момент!

admin22

Францускиот астролог, чие име е Мишел де Нострадам направи серија предвидувања во својата книга од 1555 година.нострадамус кој живеел од 1503 до 1566 година во текот на целиот живот страдал од тешка болест. Болеста му отежнувала на филозофот да се движи, а таа и му го одземела животот на крајот, […]

(ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

admin22

Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и понатаму се рекордери по извадени и поднесени барања. Речиси 70% од жителите на Делчево веќе имаат двојно државјанство, а таму можете да ги најдете […]

Исповед на Ирена во Германија: Првиот шок го доживеав уште во супермаркет

admin22

Ирена е од Скопје. Во потрага за подобар живот, таа се решила да замине во Германија. Иако претходно никогаш немала отидено таму, ниту пак знаела што ја чека, цврсто била решена да замине, а го знаеле само германскиот јазик. -Само сакав да заминам на некое време, да побегнам од негативностите […]

Утре е Св. Никола а оваа стара приказна раскажува зошто сите го почитуваме овој светец

admin22

Свети Никола е голем празник, а како слава го има секое второ македонско семејство. Трпезата е посна, а Свети Никола се смета за заштитник на морињата. Христијаните веруваат дека Свети Никола Чудотворец на многу пати ги спасувал изгубените бродови и поради тоа тој е заштитник на морепловците, рибарите, бродовите. Во […]

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава

admin22

Сообраќајот на државните патишта низ земјава се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува во Крушево и на планинските премини Ѓавато и Плетвар. Поради магла има намалена видливост од 20 до 30 метри кај село Гајре на патот кон Попова Шапка. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор […]

Какво време не очекува до четврток: Доаѓа дожд и снег

admin22

Утре наутро ќе има услови за појава на магла по котлините во државата. Преку денот пак, ќе биде сончево со локална облачност и со слаб претежно југоисточен ветер, информираат од УХМР. Променливо облачно ќе биде во среда. Претпладне со локален дожд, а на планините и на повисоките места особено на […]