Жерновски до Мицкоски: Да се прикажуваш како херој преку лажни вести е жалосно

admin3

Во ситуација, кога се соочуваме со смртоносна пандемија која не познава полова, верска, национална или политичка разлика, секојдневно да го напаѓаш министерот за здравство, да шириш дефетизам и да се прикажуваш како херој преку објавување на лажни вести е во најмала рака- жалосно, напиша заменик министерот за надворешни работи Андреј […]

СПАСОВСКИ ПО ВОВЕДУВАЊЕТО НА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Ќе има и затворски казни

admin22

Премиерот Оливер Спасовски најави поригорозни казни за лицата кои потпишале изјава дека ќе останат во самоизолација, а потоа не ја почитуваат. Досега, за таквите дела се изрекуваа парични казни, а Спасовски кажа дека ќе има и затворски казни, откако претседателот Стево Пендаровски прогласи вонредна состојба. Во услови на вонредна состојба, […]

Николоски: Заев ќе ја искористи вонредната состојба во корист на Вице Заев

admin22

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, на партиска дебата, рекол дека државата има неспособно водство кое не знае да се справи со оваа криза, објави порталот 360 степени. Само со прогласување на вонредна состојба сите надлежностите ги презема владата на СДСМ, така што Зоран Заев и СДСМ ќе ја имаат целосна слобода во […]

Ангеловска: Се откажувам од платата додека трае кризата, време е за солидарност

admin22

Министерката за финансии, Нина Ангеловска, повикувајќи се на предвидувањата на меѓународните институции, на денешната прес-конференција рече дека најголемиот шок за економијата се очекува во вториот квартал од годината, а веќе од третиот квартал начелно се очекуваат некакви подобрувања. Истакна дека како министерка за финансии се откажува од платата додека траат […]

ЗАВРШИ ЛИДЕРСКАТА: Избори ќе има, само митинзите ќе се откажат

admin22

Нема одложување на парламентарните избори на 12 април, само нема да се одржуваат митинзи, се договорија политичките партии на лидерската средба во Владата. На средбата воопшто не станало збор за одложувањето на изборите, туку како ќе се одржуваат предизборните активности. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа дека средбата била од […]

Ѓорчев, Вељановски и Димовски ги нема: Погледнете ги целосните листи за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

admin22

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва ги објави целосните листи со кои ВМРО-ДПМНЕ ќе настапи на престојните избори. Најголем дел од кандидатите за пратеници се нови имиња. Забележително е дека на листите нема некои од најистакнатите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ во минатите состави како Влатко Ѓорчев и Илија Димовски. Изборна единица […]

Сафет Бишевац на листата на ВМРО-ДПМНЕ: Од борба против „Груевизмот“, тој влезе во него

admin22

Поранешниот новинар, а потоа и пратеник од редовите на СДСМ, Сафет Бишевац ќе биде кандидат за пратеник на листата на ВМРО-ДПМНЕ. Тој се најде на деветото место на листата во првата изборна едница, каде носителка е професорката Гордана Силјановска Давкова. Инаку, Бишевац беше избран за пратеник од листата на СДСМ […]

(ФОТО) ОФИЦИЈАЛНО: Кои се носители на сите шест едниници на СДСМ и коалицијата

admin22

Шефот на дипломатијата, Никола Димитров, во тандем со вицепремиерката за европски прашања и доскорешна министерка за труд и социјална политика Мила Царовска, ќе бидат носители на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата во изборната единица број еден на претстојните парламентарни избори, откако претходно социјалдемократите најавија дека ќе има двајца носители […]

Димитров и Царовска во кецот, Спасовски и Лукаровска тандем во двојка Беса во шеска

admin22

Шефот на дипломатијата, Никола Димитров, во тандем со вицепремиерката за европски прашања и доскорешна министерка за труд и социјална политика Мила Царовска, ќе бидат носители на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата во изборната единица број еден на претстојните парламентарни избори, откако претходно социјалдемократите најавија дека ќе има двајца носители […]

МИЦКОСКИ: Заев бега и се плаши од мене, еве нека седне на дебата со Милошоски

admin22

Лидерот на најголемата опозициска партија Христијан Мицкоски, ги оцени како лага и манипулација изјавите на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека материјалите објавени на Јутјуб за разговор на пратеникот Антонио Милошоски во кои тој се интересира за пресуда на Врховен суд за неговиот татко, се нови материјали. Според него, станува […]