(ВИДЕО) Заев: Ако сакате да имате плата како во Швајцарија ќе работите и во викенд

admin22

Дали ќе се спогодат Владата и Синдикалците околу утврдување на правата на работниците. Тие денеска на заедничка средба ги разгледуваа различните ставови. А дека навистина има разлики потврди и премиерот Заев. Првиот синдикалец Дарко Димовски од Владата побара неработни викенди за работничката класа, на ова премиерот Заев вели, мора да […]

Груевски се прости од Мазлум Хасан кандидат за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ кој почина од КОВИД-19

admin22

Почина Мазлум Хасан, кој беше градоначалник на општината Центар Жупа, бизнисмен и кандидат за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ. Неговото заминување е непроценлива загуба за неговото семејство, за неговите роднини, пријатели, соработници, сограѓани, за турската заедница во Македонија и за ВМРО-ДПМНЕ. Тој е уште една жртва на вирусот Covid-19 кој иако го […]

Христијан Мицкоски: Ќе протестираме во среда пред Регулаторна и нема да застанеме тука

admin22

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, в среда најави протести пред Регулаторната комисија за енергетика поради поскапувањето на електричната енергија од август. Тој рече дека незадоволство ќе биде изразено и против задолжувањето и како што вели тој, неможноста на власта да се справи со економските последици од кроона-кризата. Маршот ќе тргне […]

По обвинението доцна во ноќта се огласи Бонева: Еве што им порача на власта

admin22

Политичкиот прогон преку неосновано обвинение засновано на лаги и шпекулации продолжува! Очигледно е дека Обвинителството воопшто не ги зело во предвид вештачењето и доказите што ги доставив, со кои се побива нивното обвинение. Борбата за вистината и правдата ќе ја водам до крај, ако треба и надвор од македонските институции, […]

ИНЦИДЕНТ НА ЖУРКА: Се претставил како советник на Заев и вербално провоцирал, па го приведиле

admin22

Гостин во угоститлски објект се претставил како советник на премиерот Заев, вербално ги нападнал пазарните инспектори и завршил во полициска станица. Инспекторите вчера со полни раце работа. Забави без маски и дистанца и непочитување на Ковид протоколите и работното време. Два локали во Тетово ќе останат под клуч од 10 […]

ВМРО-ДПМНЕ: „Аватар“ е над законите зошто е заштитен од Заев

admin22

Дискотеката „Аватар“ е над законите зошто е заштитена од мафијата на Заев, сметаат од ВМРО-ДМНЕ. Според нив една иста компанија два пати ги изигрува законите и процедурите зошто јавна тајна е дека е блиска до семејството Заеви. Но, од ВМРО-ДПМНЕ, потенцираат дека таквата разузданост се плаќа со здравјето на граѓаните. […]

ПОСЛЕ ТОЛКУ ГОДИНИ: Поднесено обвинение за екс пратеничката Силвана Бонева за патните трошоци

admin22

Од обвинителството информираат дека денеска е поднесено обвинение за поранешната пратеничка Силвана Бонева, за случајот кој го отвори СЈО, „Друмарина“, односно за патните трошоци. -Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за продолжено кривично дело – Измама во службата од член 355 став 3 во врска со […]

КРМОВ: „Пратеничката плата е повеќе од доволна, кога ќе дојдеме на влас се ќе ви укинеме“

admin22

„Не е фора више ни со точак. Фора е да идеш на работа у Собрание со АВТОБУС, како секој нормален граѓанин у Македонија“, пишува на Фејсбук претседателот на Левица – Димитар Апасиев, споделувајќи статус на неговиот сопартиец и колега во парламентот – Борислав Крмов. Како што напиша Крмов, пратеничката плата […]

Вучиќ: Немам намера да ги признаам Косово, јасно кажав за тоа не разговарам

admin22

Српскиот претседател Александар Вучиќ, во вонредно обраќање од Вашингтон, каде ја предводи српската делегација во разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека нема никаква намера да ја признае независноста на Косово, и дека повеќепати јасно кажал оти за тоа не сака ниту да разговара. Според Вучиќ, на српската делегација во […]

Сменет владиниот деловник: Кои се надлежности ќе ги има Артан Груби

admin22

Членовите на Владата денеска ги прифатиле измените и дополнувањата на Деловникот за работа на Владата. Една од измените се однесува на прецизирање на надлежностите на Првиот заменик на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за координација на политички прашања на ресорите. Предвидено е, Претседателот на Владата да го […]