СЕ ОТКРИВАТ УЛОГИТЕ: Автоматско оружје, пиштоли и панцири биле донесени на 27 април пред Собранието

admin22

Бегалецот Никола Бошковски на 27 април со возило „голф“, кое било сопственост на УБК, во непосредна близина на Градската болница донел автоматско оружје, пиштоли и панцирни елеци, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски го мобилизирале и координирале членството на ВМРО-ДПМНЕ, а експретседателот на Собранието, Трајко Вељановски, спречувал да се избере нов […]

СЕ ЈАВИ ВЕЉАНОВСКИ: Политичко обвинение за циркуз пред избори

admin22

Политичко обвинение за политички цели, вака поранешниот претседател на Собранието ја коментира одлуката на Судот да го прифати обвинението во кое тој заедно со Јанакиески, Ристовски и Атанасов се обвините за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста како организатори на „крвавиот четврток“. Вељаноски не одговори на телефонските повици, а […]

НОВИОТ ТЕХНИЧКИ МИНИСТЕР НА МВР НАПРАВИ ЧИСТКА: Каде се менуваат началници?!

admin22

12 позиции во МВР денеска добиваат нови началнички и раководни позиции по предлог на министерот за внатрешни работи во техничката влада Наќе Чулев. Алфа екслузивно го објавува списокот на рокадите. 1 – Досегашниот началник на СВР Скопје Тони Јакимовски, се менува со Виш полициски советник Ристо Ставревски 2 – СВР […]

КАКО ШТО ДОЛИКУВА: Али Ахмети честиташе Божик

admin22

Лидерот на ДУИ , Али Ахмети денеска го честиташе големиот празник на православните верници – Божик. „Почитувани, ми причинува особена чест да им го честитам големиот православен празник Божик на сите православни верници. Божик е голем и значаен православен празник со кој се слави раѓањето на Исус Христос и не […]

(ВИДЕО) Душа напатена, со кој ли крши лебче?

admin22

Во пресрет на бадниковата вечера, на социјалната мрежа Твитер се појави интересно видео од екс премиерот Никола Груевски кој во изјава за медиумите има кажано дека паричката се паднала кај него. Екс премиерот Груевски кој се наоѓа во Унгарија, тогаш рекол: Да и кај мене дома се падна паричката. Вртевме, […]

СЕ ЈАВИ ШИЛЕГОВ: Бара да не се палат Бадникарски огнови

admin22

Град Скопје денеска преку соопштение ги повика граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено по повод прославата на Божикните празници, со цел да се заштити животната средина и амбиентниот воздух. Од Град Скопје посочуваат дека апелот е усогласен со градоначалниците на сите скопски општини кои решиле да се […]

Катица Јанева со Новогодишна честитка: ЗАЕВ ЗАВРШИ!

admin22

Првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски пред судиите денеска изјави дека добивал закани по живот, имал притисоци и за тоа го известил и обвинителството, јавува Телма. Тој праша- на кого му одговара да не се дознае вистината за „Рекет“. Себе си се оквалификува како политички затвореник. Инаку при влез во […]

ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Бугарскиот јазик во Македонија треба да биде службен јазик

admin22

Бугарскиот јазик во Македонија треба да биде службен јазик, за да може македонските Бугари да се обратат на мајчин јазик и на тој јазик да добијат одговор, вели Петар Богојески од политичка платформа „Македонски концепт“ во интервју за бугарски Фактор . Според него, македонскиот и бугарскиот биле два клона на […]

Анеглов за Чулев: Дали со оваа назначување Мијалков повторно се враќа во МВР

admin22

Генералот Стојанче Ангелов, по изборот на Наќе Чулев за технички министер на МВР, вели дека новиот министер е исклучително чесен и образован човек, но дека во разузнавачките кругови најверојатно влегол со благослов на Сашо Мијалков, поранешниот прв човек на УБК. „Како прво со сигурност можам да кажам дека мојот школски […]

СОЛЗА ГРЧЕВА: Падна бомба од небето, па удари Баба Меца

admin22

Уцената кај нас стана основна политичка алатка за доаѓање на власт. Секоја опозиција ветува реформи, ветува подобар живот, силна економија, ветува брда и долини. Веднаш кога доаѓа на власт започнува со коруптивни зделки и станува лесен плен за уцени. Живееме во зоната на самракот, каде се што не е нормално […]