(ВИДЕО) „МУ АКНА КЛОЦА“ НА КОСТА ПЕТРОВ ЗА „30 ПРАШАЊА“: Шилегов нема време, има многу работа

admin22

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов немаше време да го сними видеото од партиската кампања „30 прашања“. Сѐ повеќе, се чини, згуснува распоредот во СДСМ. За разлика од вицепремиерката за економски прашања – Мила Царовска, техничкиот премиер – Оливер Спасовски, министерката за одбрана – Радмила Шекеринска, портпаролот на СДСМ – Костадин Костадинов […]

КАРАКАМИШЕВА: Кога добиваше закани Груевски требаше да го уапси Заев

admin22

Вчера во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија професорката Тања Каракамишева рече дека поранешниот премиер Никола Груевски требал да го уапси Заев во моментот кога добивал закани дека доколку не си замине од премиерската позиција ќе бидат изнесени на виделина сите бомби кои ги поседува. Кој ја направи […]

Конечно полицијата го стави зад решетки: Уапсен заканувачот Емил Јакимовски

admin3

Поранешниот вработен во Централниот регистар, Емил Јакимовски, денеска е приведен од полицијата по низата закани што ги упати изминатиот период и по пријавите што ги поднесоа новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска. Меѓутоа, засега нема информации за кое дело е приведувањето и дали е поврзано со последната пријава од Јордановска […]

ВМРО-ДПМНЕ: МВР преку Интерпол да распише меѓународна потрага по Макрадули

admin22

МВР преку Интерпол треба да распише меѓународна потрага по Јани Макрадули бараат од опозоциската ВМРО-ДПМНЕ во најновото соопштение. Постои сериозен сомнеж дека заменик министерот за животна средина на СДСМ ја напуштил земјава и заминал на локација каде што ќе може да ги наполни белите дробови со воздух без канцерогени честички, […]

МИЦКОВСКИ: Чим дојдеме на власт ќе дознаеме како избега ГРУЕВСКИ

admin22

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали ќе го пречека со фанфари Никола Груевски на аеродромот ако ВМРО-ДПМНЕ победи на избори и формира влада, одговора дека ќе истражи и ќе обелодени кој му помогнал на Груевски да избега од државата. Мицкоски вели дека во оваа држава има закони што мора […]

ПУТИН НАЈДЕ ЗАМЕНА ЗА МЕДВЕДЕВ: Кој е новиот премиер на Русија

admin22

Рускиот претседател, Владимир Путин, пред државната Дума за премиер го предложи Михаил Мишустин, претседател на Руската федерална даночна служба. „Претседателот Владимир Путин оствари работна средба со Михаил Мишустин и му ја понуди функцијата премиер. По добивањето согласност, ја предложи номинацијата на Мишустин за функцијата премиер за разгледување во државната Дума“, […]

ПОВТОРНО СЕ ЈАВИ ГРУЕВСКИ: Фијат Цановски требаше да биде веќе во затвор

admin22

Поранешниот премиер Никола Груевски на „Фејсбук“ му врати на Фијат Цаноски, кој денеска по рочиштето за ТНТ рече дека ова се е оркестрирано од Будимпешта, откако е одлучено предметот да се врати од почеток. Груевски напиша дека ако Македонија била правна држава, Цаноски требало да биде во затвор најмалку една […]

МАКРАДУЛИ ВЕЛИ НЕ Е ЗАГАДЕНО: Сензорите од „али експрес“ создаваат само паника

admin22

Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули, го отфрла тврдењето дека Скопје редовно се наоѓа меѓу петте најзагадени градови во светот. Според него, мерењата од државниот мониторинг центар покажуваат дека во октомври, ноември и декември 2019 година, споредено со петте изминати години, имаме драстично помало загадување на воздухот. Тој ги […]

Хаос во вилата кај Пендаровски: Чулев му го врати обезбедувањето од Иванов

admin22

По укинувањето на наредбите од страна на техничкиот министер Наќе Чулев, утрово во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски на работа се вратило обезбедувањето на Ѓорге Иванов, кое беше прераспределено во други одделенија на МВР. Тие се појавиле на работа со објаснување дека решенијата за нивна прераспределба се укинати и дека […]

Возилото кое Чулев го бара од Пендаровски, било наследено од Иванов

admin3

Автомобилот кој го користел претседателот Стево Пендаровски, а министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, побара да се врати во МВР, бил во претседателскиот кабинет уште кога Ѓорге Иванов ја извршуваше функцијата, дознава „А1он“. Откако Пендаровски дојде на функцијата, тој не побарал ново или дополнително возило, ниту пак, Министерството за внатрешни […]