Заев ги потврди предлог министрите, намален бројот на членови на Владата

admin22

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев вечерва по состанокот на Централниот одбор и официјално ги објави предлог министерите од СДСМ: Јагода Шахпанска – министерка за труд и социјална политика Мила Царовска – министерка за образование и наука Ирена Стефоска – министерка за култура Радмила Шекеринска – министерка за одбрана Оливер Спаовски […]

Артан Груби прв вицепремиер и министер за политички систем, кои се останатите министерски функции

admin22

Веќе е извесно дека новата Влада и ДУИ ќе раководат со 5 министерства, најблиску до Заев во новиот кабинет ќе седи Артан Груби за кој од ДУИ велат дека ќе биде и заменик премиер, функција која до сега не постоела во политичката организација и за која веројатно ќе бидат потребни […]

Љупчо Николовски: Благодарам за довербата што сум предложен за вицепремиер за борба против корупција

admin22

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски вечерва на својот профил на Фејсбук објави дека во новата влада ќе биде вицепремиер за борба против корупција, одржлив развој и човечки ресурси. – Ви благодарам што со ваша поддршка вртиме нов лист во развојот на нашата држава. Му благодарам за довербата на премиерот […]

Бојан Маричиќ нов министер за правда, Ирена Стефоска за култура

admin22

Вечерва во Тетово и Скопје заседаваат највисоките партиски тела на ДУИ и СДСМ на седници на кои треба да се потврди коалицискиот договор. Додека заседаваат органите, излегуваат имињата на новите министри. Досегашниот советник на премиерот Зоран Заев и еден од неговите најблиски соработници Бојан Маричиќ ќе биде министер за правда […]

Села и Гаши: Оваа влада е измамничка и нелегитимна и ќе се соочи со народ

admin22

Измамничка и нелегитимна влада. Ова е ракцијата на Алијасата за Албанците и Алтернатива по објавата на лидерите на СДСМ и на ДУИ Зоран Заев и Али Ахмети за договорот за новата влада. – Измамничка е затоа што и двете страни сериозно ги измамиле граѓаните и второ, е нелегитимна, затоа што […]

Апасиев: Парите ни се заробени, ама тегличката не ја фрливме

admin22

ОНОЈ КОЈ СЕ ПЛАШИ ВО ОВОЈ МОМЕНТ Е ВИНОВЕН, ОТИ НЕВИНОСТА НИКОГАШ НЕ СЕ СТРЕСУВА ПРЕД ОЧИТЕ НА ЈАВНАТА БУДНОСТ Гледам восклик од ситечка злорадост кај нашите политички непријатели, за блокираната голема сума ПАРИ на Левица во пропаднатата Еуростандард банка. И не им фаќам за зло. Тоа се таков калибар […]

Љупчо Николовски за одбрана, Шекеринска оди во образование, Бујар Османи надворешни ….

admin22

Венко Филипче останува министер за здравство, Оливер Спасовски се враќа на чело на Министерството за внатрешни работи, нов министер за одбрана ќе биде Љупчо Николовски, за образование најверојатно Радмила Шекеринска, Мила Царовска се враќа во труд и социјала, а и ресорот правда ќе биде во рацете на СДСМ по распределбата […]

Гувернерката на Народна банка примила заканувачки пораки на Фејсбук, испраќачот е уапсен

admin22

Гувернерката на Народната банка, Анета Ангеловска-Бежоска примила заканувачки пораки на Фејсбук од непознато лице и случајот го пријавила во полиција. Пораките биле поврзани со пропаѓањето на Еуростандард банката, а содржеле и закани по нејзиниот живот. Случајот го презела Единицата за насилен криминал и во текот на денот, испраќачот бил пронајден, […]

Заев крие но Ахмети откри: ДУИ ќе заземе шест министерки функции, кои се тие?!

admin22

СДСМ и ДУИ постигнаа договор за коалицирање и за тоа новата Влада да ја предводи лидерот на СДСМ, Зоран Заев со мандат од четири години. Заев најави дека Владата од Пржино ќе биде укината и дека во последните 100 дена, премиер ќе предложи ДУИ. Лидерот на интегративците првично се двоумеше […]

ВМРО-ДПМНЕ: Заев нема право да го укинува пржинскиот модел

admin22

Првата реакција на ВМРО-ДПМНЕ по договорот за нова влада е дека новата коалиција Заев – Ахмети е за продолжување на старите навики на криминал и корупција. Што се однесува до укинувањето на пржинската влада и премиер Албанец, самиот пржински модел беше договорен меѓу опозицијата и власта, и Заев нема право […]