ВМРО-ДПМНЕ: „Аватар“ е над законите зошто е заштитен од Заев

admin22

Дискотеката „Аватар“ е над законите зошто е заштитена од мафијата на Заев, сметаат од ВМРО-ДМНЕ. Според нив една иста компанија два пати ги изигрува законите и процедурите зошто јавна тајна е дека е блиска до семејството Заеви. Но, од ВМРО-ДПМНЕ, потенцираат дека таквата разузданост се плаќа со здравјето на граѓаните. […]

ПОСЛЕ ТОЛКУ ГОДИНИ: Поднесено обвинение за екс пратеничката Силвана Бонева за патните трошоци

admin22

Од обвинителството информираат дека денеска е поднесено обвинение за поранешната пратеничка Силвана Бонева, за случајот кој го отвори СЈО, „Друмарина“, односно за патните трошоци. -Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за продолжено кривично дело – Измама во службата од член 355 став 3 во врска со […]

КРМОВ: „Пратеничката плата е повеќе од доволна, кога ќе дојдеме на влас се ќе ви укинеме“

admin22

„Не е фора више ни со точак. Фора е да идеш на работа у Собрание со АВТОБУС, како секој нормален граѓанин у Македонија“, пишува на Фејсбук претседателот на Левица – Димитар Апасиев, споделувајќи статус на неговиот сопартиец и колега во парламентот – Борислав Крмов. Како што напиша Крмов, пратеничката плата […]

Вучиќ: Немам намера да ги признаам Косово, јасно кажав за тоа не разговарам

admin22

Српскиот претседател Александар Вучиќ, во вонредно обраќање од Вашингтон, каде ја предводи српската делегација во разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека нема никаква намера да ја признае независноста на Косово, и дека повеќепати јасно кажал оти за тоа не сака ниту да разговара. Според Вучиќ, на српската делегација во […]

Сменет владиниот деловник: Кои се надлежности ќе ги има Артан Груби

admin22

Членовите на Владата денеска ги прифатиле измените и дополнувањата на Деловникот за работа на Владата. Една од измените се однесува на прецизирање на надлежностите на Првиот заменик на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за координација на политички прашања на ресорите. Предвидено е, Претседателот на Владата да го […]

Заврши распитот на Ахмети пред Специјалното обвинителство за воени злосторства

admin22

Испитувањето на претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети од страна на истражителите на Специјалното обвинителство за воени злосторства во Косово, кое се одржа во просториите на мисијата на ЕУ – ЕУЛЕКС во косовскиот главен град, заврши попладнево, по повеќе од осум часа од неговото појавување таму утрово […]

(ВИДЕО) Апасиев: Заевизмот е највисок стадиум на груевизмот!

admin22

Денешното обраќање на народниот пратеник и претседател на Левица – Димитар Апасиев околу предлог-Владата на СДСМ-ДУИ: „Се чудам зошто нема [во новата влада] Турци, зошто нема Роми – како најмаргинализираното малцинство, зошто нема Срби или Власи?“ „Рекорден број на вицепремиери.“ „Одите спротивно на одредбите на Уставот само за [поголем] коефициент […]

ВМРО-ДПМНЕ: Нина Ангеловска си исплатила државна помош на своја фирма

admin22

Опозицијата бара Антикорупциската комисија да поведе постапка за случај со фирмата „Вебспот“, за која тврадт дека е сопственост на министерката за финансии во заминување. Постојат сериозни сомневања дека Ангеловска повторно ја злоупотребила својата позиција и од државниот буџет, за кој беше задолжена да го управува, сама на своја фирма си […]

ЌЕ ИМА ЛИ ДОГОВОР: Заев ги кани Левица во Влада – што му одговорија тие

admin22

На мандатарот му се допаднаа ставовите на вториот пратеник на Левица Борислав Крмов, кој зборуваше за класните разлики во општеството, наспроти неговиот сопартиец Апасиев, кој го обвини Заев за национално предавство поради промената на името. Не знам зошто останувате во опозиција. Со вакви ставови, имаме убава можност за соработка. Вредностите […]

Македонија ќе добие нова Влада најдоцна до полноќ

admin22

Пратениците денеска втор ден ќе дебатаираат за изборот на новата Влада. Напладене продолжува седницата во Собранието, а за составот на новата Влада треба да се гласа најдоцна до полноќ. Дебатата во Собранието започна откако мандатарот и лидер на СДСМ Зоран Заев вчера ја претстави предлог-програмата за работата на новата влада. […]