Боки 13: Донесовте политичка одлука – На први јули ја отварам Пандорината кутија

admin22

Судот на првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 денеска му изрече казна затвор од девет години, а на второобвинетата Катица Јанева затворска казна од седум години. Судот Бојан Јовановски ги прогласи за виновен за сторените кривични дела – „примање награда за противзаконити влијание“ и за „перење пари“, […]

Се урива плажата „Немо“ во Охрид, приведен охриѓанец поради закани на полицијата

admin22

Со еден приведен утрово продолжи уривањето на плажата „Немо“ или Горица три во Охрид откако Владата донесе Уредба плажите да се вратат во првобитна состојба поради истечените концесии, пренесува А1он. Очевидци велат дека утрово еден од сопствениците на плажата се заканувал на полицијата и работниците кои ги демонтирале шанкот и урбаната […]

Германија до 31 август забрани влез за сите Македонци – Дозвола имаат само тие со бугарски пасоши

admin22

Германија планира да ја продолжи забраната за пристигнување на граѓани на земји кои не се членки на Европската унија до 31 август. Според информациите до кои дојде Ројтерс, се очекува оваа одлука да биде донесена во текот на денешниот ден. Германија е подготвена да ја укине забраната за патување за […]

Кировски од Телма до Караџовски и Филипче: Сега ќе видите што значи да се има медиуми за непријател

admin22

Со навредливиот, потценувачки и манипулативен однос кон медиумите новинарите Караџовски и Филипче единствено што ќе постигнат е да создадат моќни непријатели, напиша на Фејсбук, Атанас Кировски.

КОРОНАВИРУСОТ на сите ни упати порака: ЕВЕ КОГА ЌЕ ЗАМИНАМ!

admin22

Мајката Природа одамна нè предупредува, Земјата не може повеќе да издржи … но не можеме да кажеме СТОП !!! – Дојдов како гласник, Да ве спречам! Да ве освестам, да ви ја разбудам свеста. Пожарите не ве спречија, поплавите не ве спречија, земјотресите не ве запреа! Живеевте брзо, се натпреварувавте […]

(ФОТО) Кои земји се најбезбедни од коронавирус и каде се рангира Македонија?

admin22

Швајцарија во моментов е најбезбедна земја во пандемијата на COVID-19, според извештајот од истражувањето на Deep Knowledge Group. Според истражувањето, најнебезбедна земја е Јужен Судан. Во светски рамки, Македонија е на 103 место од 200 земји и територии, а во европски е последна на 43-то место. САД се на 58 […]

Во Штип две текстилни работнички од иста конфекција заразени со коронавирус

admin22

Во Штип во рок од два дена регистрирани се три нови случаи на заразени коронавирус, од кои две се текстилни работнички во една штипска конфекција и еден лекар од приватна здравствена ординација поврзан со кластерот на медицинската сестра, на којашто сопругот и е таксист, а деновиве се покажа како позитивен […]

(ФОТО) Запознајте ја новата сопруга на реисот Сулејман Реџепи

admin22

24-годишната Емина Јетиши од Скопје е новата сопруга на 74-годишниот реис Сулејман Реџепи. Секојден дојде до фотографиите од новиот брачен пар. Јетиши е потпретседателка на огранокот на ДУИ во Студеничани и има ќеркичка од претходниот брак. Реџепи претходно 4 години беше „сингл“, а според традицијата за новите младоженци, реисот оваа […]

Инфектологот Марковски контра министерот Филипче околу коронавирусот

admin22

Коорнавирусот ќе се врати на есен со нов бран. На неколку пати вака изјави министерот за здравство Венко Филипче. Но, инфектологот Вело Марковски вели дека никој не може да каже дали вирусот ќе се врати повторно на есен. Тој додава дека тие кои тврдат такво нешто треба да објаснат од […]

Владо Мисајловски сигурен во победа на ВМРО-ДПМНЕ на идните парламентарни избори

admin22

Пак со истата матрица пробуваат незаконски да го вратат Собранието за да си ги изгласаат незаконските уредби на власта и во матно да закажат избори што побрзо за да ќарат некој политички поен од пандемијата, реагира потретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски. Ама некако не им одат математиките па еден ден […]