Заев: Ние не сме веќе македонска партија

admin22

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев верува дека ќе се смогнат сили да се направи предизборна коалиција со албанските политички партии. Тој исто така додаде дека СДСМ не е повеќе само македонска, туку е мултиетничка партија со доминантно македонско гласачко тело, каков што ни е и етничкиот состав на државата.

КРВАВА ДРАМА ВО КИСЕЛА ВОДА – Ја нападнал со нож, а потоа и ја запалил старата мајка

admin22

Вистинска драма се случувала вчера попладне во скопската населба Кисела Вода на улицата „Сава Ковачевиќ“. Син, чие ментално здравје било нарушено, со нож ја нападнал неговата стара мајка, а потоа и ја запалил, но за среќа, соседите го изгаснале пожарот. „На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници […]

За долг од 5.000 му стигнал налог за извршување од 292.263 денари – доколку не го плати ќе остане без куќа

admin22

Македонскиот музичар Владимир Софрониевски, неговата сопруга и трите малолетни дечиња, деновиве минуваат низ вистинска голгота. Семејството Софрониевски добило решение од извршител со закана дека ќе им биде одземена куќата во која живеат. Петчленото семејство живее во семејна куќа во Маџир маало со вкупна површина од само 27 квадрати. Сега се […]

Фросина Ѓорѓиовска: Сакам да прашам, дали овие со БГ пасоши и со двојни државјанства имаат исти права како мене

admin22

Статус на Фросина Ѓорѓиовска: “Сакам да ве прашам сите: дали овие со бугарски пасоши (читај шитнати за само СВОЈА подобра иднина) и сите оние кои имаат двојно државјанство, а ја напуштиле земјава од неподносливоста на преживувањето овде, имаат исто право како мене и моите сограѓани да одлучуваат за мојата иднината, […]

ВНИМАНИЕ ДО СИТЕ ВОЗАЧИ: Викендов ќе се пишуваат големи казни на Водно

admin22

Градските инспектори и овој викенд ќе продолжат да вршат засилени контроли во однос на непрописното паркирање на јавни површини. Градските комунални редари изминатиот викенд на Водно вршеа засилени контроли за непрописното паркирање на јавни површини и изрекоа вкупно 76 казни за паркирање во зеленило (14 во сабота и 62 во […]

Османи: Победникот од албанскиот блок треба да ја претставува волјата на Албанците

admin22

Онаа политичка партија што на парламентарните избори ќе победи во албанскиот блок треба да ја претставува волјата на Албанците, доколку победат партиите кои ќе направат предизборна коалиција и тие треба да влезат во власта. Ова го изјави вицпремиерот за европски прашања Бујар Османи, одговорајќи на новинарско прашање во врска со […]

Се верува дека е голем грев: Не го правете ова утре на Задушница

admin3

Православните христијани во сабота ја одбележуваат Задушница. Задушница е секогаш во сабота. Секогаш се оди во црква каде што се служи литургија и парастос. На Задушница верниците даваат милостина на сиромашните и се молат за душите. Се верува дека е голем грев ако на Задушница некој одбие да земе храна […]

Ахмети за „Монструм“: Имав инфо дека не се само убиени, туку масакрирани

admin3

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го започна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен настан дознав следниот ден од медиумите. Беше многу трагичен настан. Сигурно дека сум разговарал со многу луѓе, ако вреди за судот и за јавноста сите мои разговори нека се прикажат […]

ВНИМАВАЈТЕ: Денес и за викендот посебен сообраќаен режим во Скопје

admin22

Поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02), како и во деновите од викендот (22 и 23.02), во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, од страна на сообраќајната полиција ќе бидат преземени посебни […]

Димовски се правда: Немав доверливо инфо за кокаинот, видов на телевизија

admin3

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, запрашан од каде добил доверлива информација за количината на кокаинот запленет пред два дена во меѓународна акција во која учествуваше и Министерството за внатрешни работи, тврди дека не е точно оти тој прв ја објавил информацијата, туку дека тоа го сториле медиумите, а […]