Џафери стави стави потпис за избори на 15 јули

admin22

Поранешниот претседател на Собранието Талат Џафери синоќа го потпишал решението за изменување и дополнување на Решението за распишување на предвремените избори со кои изборите се распишани за на 15 јули. „Истото е архивирано и пратено до Државната изборна комисија, до Министерството за надворешни работи и Министерството за правда, со што […]

ОФИЦИЈАЛНА СТАТИСТИКА: Во Чаир најмногу заболени од коронавирусот, како е по другите општини

admin22

Од вкупниот број на активно заболени од корона вирусот во Скопје, 1.323, најголемиот дел се жители на општина Чаир. Ова се податоци од Министерството за здравство, односно активни случаи по општини заклучно со вчера. • Чаир – 302 • Аеродром – 118 • Бутел – 110 • Гази Баба – […]

ОФИЦИЈАЛНО ФИЛИПЧЕ: Во последните 24 часа регистрирани се 134 нови заразени и 7 починати

admin22

Во последните 24 часа се направени 1173 тестирања, а регистрирани се 134 нови случаи на ковид-19. -Скопје 97 -Куманово 5 -Прилеп 1 -Тетово 11 -Струга 3 -Велес 1 -Битола 1 -Кавадарци 1 -Крушево 2 -Валандово 1 -Кратово 1 -Кичево 2 -Ресен 7 -Неготино 1 На Клиниката за инфективни болести и […]

Починато седумгодишно дете донесено вчера во градската болница во Велес

admin22

Портпаролот на СВР Велес информира дека во текот на вчерашниот ден, во СВР Велес било пријавено дека во градската болницата во Велес било донесено починато седумгодишно дете. Детето претходно предходно имало здравствени проблеми и утрото му се влошила состојбата. По наредба на Јавен обвинител телото било испратено на обдукција во […]

Синоќа во „Мериот” се степале Сашо Мијалков и Зоран Кичеец

admin22

Вчеравечер дошло до физичка пресметка на Зоран Кичеец, Јетон Жила заедно со околу десетина други лица од една страна и Сашо Мијалков заедно со своето обезбедување од друга страна. Според информации до кои дојдовме Сашо Мијалков на безбедносните камери ја видел групата која влегува во хотелот “Мериот” при што слегол […]

Во „МВР кластерот“ има 41 позитивен на Ковид-19, а 180 се во самоизолација

admin22

Во Министерството за внатрешни работи во моментов има 41 лице позитивно на Ковид – 19, а 180 вработени се во самоизолација, вели Тони Ангеловски, портпарол на МВР. Ангеловски за Утрински брифинг на Слободна ТВ изјави дека бројката на заболени во МВР е променлива, и оти постојано се спроведуваат препорачаните мерки. […]

Денеска повторно над 120 нови случаи од коронавирус во земјава

admin22

Неофицијално бројот на новозаболени од Ковид-19 денеска е 123, а само во Скопје се регистрирани 87 случаи. Вкупниот број на потврдени со Ковид-19 од почетокот на епидемијата до вчера се искачи на 4157, а на починати е 193. Во вчерашниот билтен на Министерството за здравство беа евидентирани 103 нови случаи […]

Зекири излезе од Инфективна: Крајно време е луѓето да се освестат за вирусот

admin22

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири на Фејсбук објави дека ја напуштил Клиниката за инфективни болести и дека со неговото семејство се дома и, како што вели, живи и здрави. Со ФБ-статусот Зекири им се заблагодари на докторите и медицинскиот персонал од Клиникатата кои биле со нив, како што вели, во […]

ПЕНДАРОВСКИ ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Вонредна состојба до 22 јуни

admin22

Вечерва донесов нова одлука за утврдување на постоење на вонредна состојба на територијата на целата држава. Одлуката е донесена врз основа на член 125 и член 126 од Уставот на Република Северна Македонија, по поднесениот предлог од страна на Влада на Република Северна Македонија, а е во времетраење од осум […]

Лукаревска го победи Ковид-19: Се враќа на работа

admin22

По два негативни тестови за коронавирусот, се враќам на моите секојдневни обврски, соопшти директорката на УЈП, Сања Лукаревска. „Сакам од срце да им се заблагодарам на сите кои ми дадоа поддршка овој период – морална и функционална. По ова искуство сакам да упатам порака до сите наши сограѓани – бидете […]