Милошоски испука „бомба“, Заев договарал пресуди?

admin3

Зоран Заев се мешал во работата на судската власт и договарал одлуки со Врховниот суд, обвини пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Антонијо Милошоски. Тој од партиското седиште пушти аудио бомба на која се слуша гласот на Зоран Заев. Според Милошоски, снимката укажува дека лидерот на СДСМ од позиција премиер носел одлуки […]

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА, ЗАГИНАА ДЕЦА Во експлозија на плинска боца во Романовце

admin3

Седуммина повредени во несреќата при експлиозија на плинска боца во селото Романовце, во која загинаа три лица, денеска се донесени на Клиниките во Скопје. Тројца од нив се во животозагрозувачка состојба, информираат за МИА од Клиничкиот центар и Универзитетската клиника по хируршки болести „Свети Наум Охридски“ – Скопје. Во Ургентниот […]

ШТО ЛИ МИСЛЕЛА: Девојка се спуштала со чаршав преку тераса, паднала од третиот кат

admin3

Девојка (29) од Ниш е сериозно повредена откако паднала од третиот кат од зграда на улицата Књажевачка. Како што неофицијално пренесува Курир.рс, девојчето, кое инаку имала здравствени проблеми, останало сама дома, бидејќи нејзината мајка и брат отишле на гробишта. Во еден момент, таа се обидела да се спушти со помош […]

Мицкоски најавува за 50% почист воздух и целосна гасификација со бесплатен приклучок

admin3

Секое домаќинство ќе добие природен гас а поврзувањето кон гасоводната мрежа ќе биде бесплатно. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најавува гасификација на секое населено место во државата со изградба на магистралните цевководи Неготино-Кавадарци-Битола, Штип-Радовиш-Струмица, Свети Николе-Велес. На гасоводната мрежа е предвидено приклучување на термоелектраната Неготино, а природен гас ќе пристигне […]

Пендаровски: Не можам да се навикнам на новото име

admin22

Претседателот на државата Стево Пендаровски, синоќа гостуваше во емисијата “Само интервју” на “Канал 5” Телевизија, кај новинарот Гоце Михајлоски. Во делот од интервјуто каде се зборуваше за новото име на државата, Пендаровски меѓудругото рече: “Не можеш да се навикнеш на ново име кога не знам јас сум 57-годишен човек. Сега […]

Заев: Ние не сме веќе македонска партија

admin22

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев верува дека ќе се смогнат сили да се направи предизборна коалиција со албанските политички партии. Тој исто така додаде дека СДСМ не е повеќе само македонска, туку е мултиетничка партија со доминантно македонско гласачко тело, каков што ни е и етничкиот состав на државата.

КРВАВА ДРАМА ВО КИСЕЛА ВОДА – Ја нападнал со нож, а потоа и ја запалил старата мајка

admin22

Вистинска драма се случувала вчера попладне во скопската населба Кисела Вода на улицата „Сава Ковачевиќ“. Син, чие ментално здравје било нарушено, со нож ја нападнал неговата стара мајка, а потоа и ја запалил, но за среќа, соседите го изгаснале пожарот. „На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници […]

За долг од 5.000 му стигнал налог за извршување од 292.263 денари – доколку не го плати ќе остане без куќа

admin22

Македонскиот музичар Владимир Софрониевски, неговата сопруга и трите малолетни дечиња, деновиве минуваат низ вистинска голгота. Семејството Софрониевски добило решение од извршител со закана дека ќе им биде одземена куќата во која живеат. Петчленото семејство живее во семејна куќа во Маџир маало со вкупна површина од само 27 квадрати. Сега се […]

Фросина Ѓорѓиовска: Сакам да прашам, дали овие со БГ пасоши и со двојни државјанства имаат исти права како мене

admin22

Статус на Фросина Ѓорѓиовска: “Сакам да ве прашам сите: дали овие со бугарски пасоши (читај шитнати за само СВОЈА подобра иднина) и сите оние кои имаат двојно државјанство, а ја напуштиле земјава од неподносливоста на преживувањето овде, имаат исто право како мене и моите сограѓани да одлучуваат за мојата иднината, […]

ВНИМАНИЕ ДО СИТЕ ВОЗАЧИ: Викендов ќе се пишуваат големи казни на Водно

admin22

Градските инспектори и овој викенд ќе продолжат да вршат засилени контроли во однос на непрописното паркирање на јавни површини. Градските комунални редари изминатиот викенд на Водно вршеа засилени контроли за непрописното паркирање на јавни површини и изрекоа вкупно 76 казни за паркирање во зеленило (14 во сабота и 62 во […]