Пробиштип се вклучи на листата на градови со заразени од Ковид-19

admin22

Пробиштип денеска се запиша во листата на градови со заразени од коронавирусот. Засега има еден позитивен случај. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Драган Анастасов апелира граѓаните да се почитуваат мерките за заштита. „Минатиот месец информиравме за лице кое беше дојдено од Скопје, на кое откако му беше потврдено дека е позитивно […]

(ВИДЕО-ФОТО) МВР ПОТВРДИ: Синоќа уапсени 3 мигранти во Кисела Вода

admin3

На 08.04.2020 во 19,00 часот на ул.“Дими Хаџи Димов“ во Скопје пронајдени биле три лица – мигранти: Ј.Б.(24) од Сирија, К.Б.(33) од Палестина и Р.М.(35) од Мароко. Тие биле приведени во Полициската станица Кисела Вода, за понатамошна постапка. Според видеото кое стигна до нашата редакција мигрантите се приведини кај познатиот […]

Османи го брани Реџепи и тврди дека не се заканувал, само барал помош

admin3

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи смета дека поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи не упатил закана кон Владата, туку легитимно барање кое треба да се разгледа. Османи за „А1он“ вели дека Реџепи му се обратил нему со барање, бидејќи претходно, вицепремиерот барал од ИВЗ да ги затвори џамиите […]

Нови заразени со корона кај нас, 30 починати: еве како е по градови

admin3

Во светот досега се регистрирани над 1,45 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 83,5 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Кај нас, пак, со вчерашните 18 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 617, а бројот на починати се зголеми на 30 откако вчера починаа три […]

Зекири распали по реисот Реџепи кој се закани дека ќе ја шири заразата со собири ако Владата ….

admin3

Реисот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи, им се закани на вицепремиерот Бујар Османи и на Владата дека ако не ѝ помогнат на ИВЗ, таа ќе ја повлече забраната за собири и тогаш нема да има сила што ќе може да се бори против епидемијата со коронавирусот, па вели, […]

Синот на претседателот на Србија, Вучиќ заразен со коронавирус

admin22

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ објави дека неговиот син Данило има коронавирус и дека е сместен на Инфективната клиника во Белград. „Кога се ова започна, мојот Данило ми рече дека предавањето не е опција. Мојот првенец е заразен со коронавирус, а клиничката слика му е таква што е примен на […]

(ВИДЕО-ФОТО) ЗА ВРЕМЕ НА ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Уапсени 3 мигранти во Кисела Вода

admin22

Пред поливина час во скопска Кисела Вода се приведени три лица. Неофицијално станува збор за тројца мигранти. Според видеото кое стигна до нашата редакција мигрантите се приведини кај познатиот триаголник „Шампионче“ во скопска Кисела Вода. Уапсени се две машки и едно женско лице, но не е познато од која земја […]

Граѓаните кои имаат потреба од итна медициска помош за време на полициски час, можат без никаква дозвола да појдат до здравствена установа

admin22

Граѓаните кои имаат потреба од итна медициска помош за време на полициски час, можат без никаква дозвола да појдат до здравствена установа. Доколку бидат запрени од полиција потребно е да кажат каде одат, а доколку пак тоа го злоупотребат ќе следат санкции. Ова денеска го соопшти дополнителната заменичка на министерот […]

(ВИДЕО) На спектакуларен начин жителите на Вухан ја прославија слободата

admin22

Спектакуларна прослава подготвија властите од кинескиот град Вухан откако беше прогласена победа над коронавирусот. По цели 76 дена целосна изолација, кинескиот град Вухан од каде што и потекнува коронавирусот, конечно прогласи „слобода“, односно победа над болеста. Лекарите ги вадат маските во кинескиот град Вухан, а коронавирусот е победен. Ова е […]

Информација за издавање дозволи за движење за граѓани и вработени во услови на ограничено движење

admin22

Владата на Република Северна Македонија информира кои институции даваат дозволи во услови на ограничено движење на граѓаните на целата територија на државата и за кои категории на граѓани. Во категорија на дозволи кои ги издава МИОА се опфатени: • Претставници на институции за кои со одлука на Кризниот штаб на […]