Боки13: Ќе стојам во судница до последната капка крв

admin22

Бојан Јовановски или Боки 13 кој е првоосомничен во Рекет, денеска пред Судот истакна дека не е виновен. – „Не се чувствувам добро и едвај стојам, жалам што тоа денес е така, но ќе кажам дека не чувствувам вина ниту за кривичното дело примање награда за противзаконито влијание, ниту за […]

ШТО МИСЛИТЕ ВИЕ: Шилегов побара од МПЦ Божиќ да го славиме пред Нова година

admin3

Скопскиот градоначалник дојде на интересна а за некои и луда идеја. Петре Шилегов во еден момент на вчерашната прес-конференција по повод новогодишното украсување на главниот град ја повика Македонската православна црква да го прославува Божиќ според грегоријанскиот, а не според јулијанскиот календар. Тој тврди дека причина за овој предлог е […]

Боки13 се жали дека повраќал, Рускоска не му попушта ќе седи на судење

admin3

– Не се чувствувам добро. Имав десет повраќања. Имам исклучителна желба активно да учествувам во судскиот процес. Немам добиено терапија за новата дијагноза што ми е најдена. Едноставно затворскиот доктор констатираше дека не можам да го следам судењето, но јас инсистирав да бидам донесен за да не биде дека одолговлекувам, […]

Две лица повредени во сообраќајка кај скопската Железничка станица

admin22

Две лица се повредени во сообраќајна незгода што се случила утринава во 3:35 часот на крстосницата на булеварите Кузман Јосифовски Питу и Никола Карев во Скопје, кај Железничката станица. Како што потврдија за МИА од МВР, незгодата се случила меѓу патничко возило „Форд Фокус“ со скопски регистарски ознаки управувано од […]

ВИ ЛЕГНАА ЛИ ПАРИ НА СМЕТКА ОД Мој ДДВ: Еве како да проверите

admin22

Управата за јавни приходи најави дека исплатата за првото тромесечје ќе се изврши месецов. Граѓаните кои учествуваат во овој проект и скенираат сметки од неодамна имаат можност за увид во износот за поврат на 15 отсто од ДДВ, односно можат да проверат колку поврат на данок можат да очекуваат на […]

Видео: Груевски е уапсен веќе 2 месеци, но Заев нема храброст да побара да се испорача…

admin22

Видео со претседателот на Републиканската странка на Србија Никола Сандуловиќ, кој тврди дека поранрешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски веќе 2 месеца во Унгарија е уапсен, а преммиерот Зоран Заев немал храборост да бара да се испорача на Македонија. За претседалот на Србија Александар Вучиќ тврди дека е […]

ПРЕСТРЕЛКА ВО ХОТЕЛОТ „АЛЕКСАНДАР ПАЛАС“: Кој кон кој пукаше

admin22

За среќа нема повредени во оружениот инцидент кој се случил ноќеска во Скопје. Од полицијата велат дека триесетина минути после полноќ во полиција е пријавено дека имало пукање од огнено оружје во хотелот „Александар Палас“ во Скопје, извести дека МВР. Според пријавата, додека во ресторанот на хотелот седеле Е.И. (21), […]

Слободни работни места во ГЕРМАНИЈА: Не ви е потребна диплома од факултет

admin22

Германија се соочува со хроничен недостиг на работна сила. Последните податоци говорат за околу 260 илјади непополнети работни места, а пред извесен од бирото за вработување информираа дека на земјата ќе и бидат потребни околу 400.000 доселеници годишно за да избегне нова рецесија. Еден германски портал за вработување ни открива […]

КОНЕЧНО ДОЧЕКАВМЕ: Во Австралија почна да се учи македонскиот јазик

admin22

Имено, новата наставна програма за изучување на македонскиот јазик во училиштата во Нов Јужен Велс, вчера, свечено им беше предадена на претставниците на „Македонскиот просветно-училишен одбор на Нов Јужен Велс“, во седиштето на Националното тело за стандарди во образованието. Македонскиот јазик е еден од петте јазика, за кои беше изработена […]

Нов случај во Скопје: Уште една дадилка приведена – тепала близначиња

admin22

Вчера во 12:50 часот во Полициската станица Центар Н.С. (33) од Скопје, пријавила дека нејзините деца близнаци во нејзиниот дом на улица „Загрепска“ биле физички и психички малтретирани од А.К. (55), која била ангажирана како нивна дадилка. А.К. е приведена, а за случајот е известен Јавен обвинител. По целосно документирање […]