Ханс Гардер кој ширеше теории дека коронавирусот е обична настинка, почина од Ковид-19

admin22

Норвешкиот поборник на теориите на заговор Ханс Гардер, кој тврдеше дека коронавирусот не е опасен и дека Ковид-19 е обична настинка, починал минатата недела токму од инфекција со вирусот, јавија локалните медиуми. 60-годишниот Гардер, кој имал многу следбеници на социјалните мрежи, според извештаите, се заразил на еден од двата настани […]

Приведен Драги Рашковски, се бара притвор за него!

admin22

Рано утрово на распит е приведен поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски. Драги Рашковски пред два дена поднесе оставка од фукцијата во Владата. Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција донело наредба за истрага во случајот со набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци што не го користи […]

Бразилскиот сој предизвикува нови грижи: Најбрзо се шири и е најотпорен на вакцини

admin22

Светот е загрижен поради ширење на новиот бразилски сој на короната. Во Бразил од последиците на Ковид починале над 340.000 луѓе. Само САД имаат поголема бројка на смртни случаи. Експерите велат дека ова е само почеток, бидејки бразилската мутација се шири неверојатно брзо. Бразилските власти долго време ја игнорираа короната, […]

Аплицирајте – Лидл вработува во Македонија

admin22

Германскиот интернационален синџир на супермаркети „Лидл“ регрутира кадри во Македонија. Зависно од позициите, се бараат најмалку 2 години искуство, добро познавање на англиски или германски јазик. По влегувањето во Словенија, Хрватска и Србија, германскиот трговски синџир „Лидл“ ќе го отвори својот прв супермаркет и во Северна Македонија, објави специјализираниот портал […]

Драги Рашковски по притосокот на јавноста утрово даде оставка-еве што пишува

admin22

Драги Рашковски објави писмо на Фејсбук во кое пишува дека се повлекува од функцијата Секретар за мониторинг и поддршка на институциите при реализација на програмата на Влада на Република Македонија. Тој на социјалните мрежи објави писмо кое го упатува до премиерот Зоран Заев, во кое објаснува зошто дава оставка. -Кога […]

Познат кинески експерт откри страшен податок за тоа кога може да се очекува крај на пандемијата со коронавирусот

admin22

Пандемијата на Ковид-19 ќе биде под контрола во јуни доколку сите погодени земји сериозно спроведат рестриктивни мерки за контрола на државно ниво, изјави Џунг Наншан, познат кинески експерт за респираторен систем и шеф на стручната група за борба против коронавирусот. Тој предупреди дека многу земји се уште не преземаат сериозни […]

Трагедија во Кичево: Почина младо момче

admin22

Локалниот клуб на Социјалдемократската младина во Кичево на својата фејсбук страница сподели тажна вест, за нивниот млад сопартиец Даниел Ангелески кој имал само 30 години. ,,Со огромна тага и неверување ја примивме веста дека нашиот драг другар и сопартиец Даниел, не е веќе меѓу нас. Премногу рано, загубивме другар за […]

„Слободен печат“: Двајца пратеници и еден министер имаат двојни државјанства

admin22

Најмалку двајца пратеници, како и еден министер во владата на премиерот Зоран Заев, поседуваат странски државјанства, дознава „Слободен печат“. Двајцата пратеници имаат албанско државјанство, а министерoт, кој е од редовите на ДУИ, покрај македонското, поседува и државјанство на Австрија, пишува порталот. Пратениците ги добиле албанските државјанства со одлука на претседателот […]

Ова е цена која ја предлага Филипче за лекувањето на ковид пациенти во приватните болници

admin22

Денеска на седница на Влада е Законот за здравствена заштита со чии измени предлагаме цените во приватните болници да бидат изедначени со референтните цени утврдени од Фондот за здравствено осигурување. Со измените во Законот дијагонстицирање и лекување на ковид пациенти предлагаме да се движи од 40.000 до 305.000 денари. Државата […]

(ФОТО) ИСКОЧИЈА ВО ЈАВНОСТ: Погледнете како ќе изгледаат висококатниците спроти Холидеј Ин

admin22

Преглед на зградата кај хотелот „Холидеј Ин“ вечерва беше претставен преку фотографија во „Топ Тема“ на Телма. Архитектот Мартин Пановски рече дека во зградата ќе има 400 станови, посочувајќи дека проектот е со пешачко движење, отворена комуникација кон плоштад и зеленило. Инаку, граѓани започнаа петицијата бидејќи, според нив, спроти Холидеј […]