Брисел: Небезбедните лични документи може да доведат до укинување на безвизниот режим за Македонија

admin22

Европската Комисија не го коментира случајот со фалсификуваните пасоши во Северна Македонија, но потсетува дека редовно врши ревизија на критериумите за безвизен режим. Откако се појавија шпекулации во јавноста дека Северна Македонија би можела да го изгуби безвизниот режим со ЕУ поради фалсификуваните пасоши во МВР, од Европската Комисија потсетуваат […]

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните плаќаат хонорари на партиски војници, за погрешно наместено знаме земале по 30, 40, 50 илјади денари

admin22

Граѓаните плаќаат хонорари на партиски војници, синот на Самка, сестра на пратеничка од СДСМ, претседателот на СДММ Во Македонија додека граѓани преживуваат од ден за ден, власта своите партиски војници дебело ги наградува со хонорари, обвинува ВМРО-ДПМНЕ, откако денеска владата го објави списокот со хонорарци. „За една година без работа […]

Oвa ce пpeпopаките AКO ЈА ПPИMИTE PУCKАTA ВAKЦИHA Cпyтник V

admin22

Александар Гинцбург, раководител на Рускиот истражувачки институт за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, кој ја разви оваа вакцина, вели дека е важно да се внесуваат протеини. Луѓето кои примаат вакцина за ковид-19 треба да јадат повеќе храна богата со протеини, бидејќи недоволно протеини може негативно да влијаат на производството на антитела […]

Доаѓа голем празник – ова треба да го направи секој верник

admin22

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден. Оваа година е на 25 април. Се празнува во спомен на влегувањето на Исус Христос во Ерусалим, кога неговите ученици и симпатизери со цвеќе и врбови гранчиња, како и со својата облека, му го […]

РЕГУЛАТОРНА трет пат во една недела – Ги објави новите цени на горивата

admin22

Малопродажбата на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинува за 0,50 денар/литар со одлука за Регулаторната комисија за енергетика за новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 од полноќ ќе изнесува 67,00 […]

Мирјана Најчевска: Од каде им се пари на владиците да се лекуваат приватно од Ковид-19

admin22

Владиката Петар и Владиката Агатангел се хоспитализираниоткако биле тестирани позитивни на Ловид-19, пренесува Сител. Владиката Петар за Сител рекол дека не бил на кислородна поддршка, но бил хоспитализиран од 23 март, поради превентива за можни компликации. Сега се чувствувал добро, но го чека негативениот тест за да си оди дома. […]

Владиката Петар за ,,Фокус”: Кога ќе излезам од болница ќе кажам зошто се лекувавме во приватна клиника!

admin22

Најпрвин да им порачам на верниците дека сум добар, чекам негативен тест, по што ќе бидам пуштен на домашно лекување. Исто и Владиката Агатангел е во добра состојба, тој беше хоспитализиран една недела после мене. На вашето прашање зошто ние, Владиците се лекуваме од Ковид-19 во приватната болница Систина, и […]

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Како полицајата во Мостар казнува: Претепале човек за кршење на полицискиот час

admin22

Вознемирувачко видео ја вознемири Босна, на кое се гледа како полиција тепа млад човек за време на полициски час. Според локалните медиуми видеото е снимено во Мостар, пред влез на зграда. Како што пишуваат видеото е направено околу 23 часот во саботата, а човекот очигледно го прекршил полицискиот час кој […]

Словенија по шест месеци го укинува полицискиот час, се отвораат училиштата

admin22

После 11-дневно „заклучување“, во Словенија денеска се олеснуваат мерките, се укинува 6-месечниот ноќен полициски час и повторно се отвораат училиштата. Во основните училишта повторно ќе почне наставата, додека во средните ќе биде воведен алтернативен модел според кој групите на средношколци кои доаѓаат во училиштата ќе се менуваат еднаш неделно со […]

Путин и официјално им забрани на хомосексуалците брак и посвојување деца

admin22

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша уставниот амандман со кој во Русија официјално се забрануваат истополовите бракови. Дефинирањето на бракот како заедница исклучиво на маж и жена е дел од групата уставни реформи кои Русите ги изгласаа на 1 јули 2020. Од тој пакет кој го поддржаа речиси 78 отсто […]