Ангел од инфективно до владата: Ви благодариме за шамарот што ни го удривте

admin22

До граѓаните: Уживајте во поклонетата предизборна слобода. И .. чувајте се дечки. Не сакам да се сретнеме на инфективно, напиша Ангел Драскачев на Фејсбук. До власта: Направивте огромна грешка. Ви благодариме за шамарот што ни го удривте. Искрено ваш: Техничар Ангел.

(ВИДЕО) ЧУДО НА ПРИРОДАТА: Јато птици ги кинат жиците на 5Г-кула во Австралија

admin22

Снимка направена во Австралија, на која јато птици ги кинат жиците поставени на кула со 5Г-мрежа, поттикна голем број шпекулации на социјалните мрежи, кои ги шират теоретичари на заговор, пишува „Дејли Мејл“. Според некои заговорници, снимката јасно покажува дека и питиците ги чувствуваат овие жици како некој вид закана. Овие […]

(ВИДЕО) Чулев: Ќе објавиме истраги во кои се вмешани сегашни функционери

admin22

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за ТВ21 го потврди министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев. Ние веќе имаме отворено сериозни истраги, во областа на организираниот криминал и во областа на корупцијата. Ќе излеземе во наредниот период и […]

ОД САМИТЕ НАС ЌЕ СИ ПАТИМЕ: Лица во карантин во охридски хотел, излегувале, викале и недолично се однесувале

admin22

СВР Охрид поднесе десет кривични пријави против лица од повеќе места од земјава осомничени за кривични дела „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. – Додека биле сместени во карантин во хотел, пријавените во повеќе наврати излегувале надвор од собите, гласно викале и недолично се однесувале и не ги […]

Реисот Реџепи разрешен од функцијата

admin22

Со дво-третинско мнозинство донесена е одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата поглавар на исламската верска заедница, објави ТВ21. До подготвување на нови избори, вршител на должноста ќе биде гостиварскиот муфтија. Одлуката стапува на сила од денеска.

Заев: Вирусот ќе биде присутен подолго време и мора да научиме да живееме со него

admin22

Време е за нова нормалност, нашето општество мора да продолжи да функционира, порача Зоран Заев по одлуката за укинување на полицискиот час. „Мерките се олабавуваат, надлежните институции потврдуваат дека епидемијата е под контрола. Вирусот ќе биде присутен подолго време и мора да научиме да живееме со него. Граѓаните, секој од […]

Полицискиот час се укинува, но дали ќе има нова вонредна состојба?

admin22

Полицискиот час и мерките се укинуваат, но дали и вонредната состојба.Ова остана отворено по денешното обраќање на техничкиот премиер Оливер Спасовски. Тој не кажа дали владата ќе бара од претседателот Пендаровски нова вонредна состојба. Датумот на одржување на предвремените парламенатрни избори е детерминиран од завршувањето на вонредната состојба во земјава, […]

КАРАЏОВСКИ: Во Скопје има три активни кластери, Тетово ни е поголем проблем

admin22

Петнаесет лица од вкупната бројка на починати 116 од КОВИД-19 дошле во терминална фаза на Инфективната клиника или во Градската општа болница „8 Септември“, рече вечерва на прес-конференцијата епидемиологот од Институтот за јавно здравје и претседател на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски, на презентацијата на заклучокот од справувањето со […]

Филипче: Ако не се почитуваат мерките, повторно ќе бидеме соочени со воведување нови рестрикции

admin22

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат мерките, бидејќи ако тоа не биде така, агонијата со вирусот ќе продолжи, а по неколку месеци, повторно ќе мора да се воведат рестриктивните мерки. „Сега по три месеци ние на […]

ОФИЦИЈАЛНО: Од утре нема да има полициски час – Владата поништи повеќе рестриктивни мерки

admin22

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција истакна дека од утре целосно престанува важењето на Одлуката за забрана на движењето на територијата на Македонија Од четврток со работа ќе почнат и угостителските објекти. Ќе можат да ги отворат само терасите, а затворените делови ќе се регулираат во следната фаза. -Од […]