ОД ОВА ЌЕ ВИ СЕ ЗГАДИ: Четири причини зошто никако не смеете да ги внесувате чевлите дома

admin22

Ако не го послушавте советот на мајка ви да ги оставате чевлите на вратата…предупредени сте. Со носење на валканите патики, дури и вашите елегантни салонки, низ куќата може да внесувате бактерии, токсини и ешерихиа коли во вашиот килим. Ги разгледавме причините зашто не треба никогаш да носите чевли дома и […]

ПРОБАЈТЕ: Ноќна молитва кон Господ која ќе ве смири и ќе ви даде трпение

admin22

Пред спиење, помолете се на Господ, за да имате мирен сон. Господи, не оставај ме. Господи, не воведувај ме во искушение. Господи, дај ми мисла добра. Господи, дај ми солзи и сеќавање на смртта и умиление. Господи, дај ми помисла за исповедање на гревовите мои. Господи, дај ми смирение, целомудрие […]

Кои икони ви се потребни дома за да се ослободите од злото

admin22

Основната човечка потреба е да се биде среќен. Се разбира, едно суштество е најрадосно кога тој и неговото семејство се добри, тој е топло и пријатно во својот дом и има многу да го стави на својата маса. Меѓутоа, кои светци ќе помогнат во неволјите, ќе го спасат огништето и […]

Вељко и Богдана Ражнатовиќ споделија емотивен момент: што видеа идните родители на ултразвук?

admin3

Синот на српската дива Цена Ражнатовиќ ќе стане татко следната година, а неговата избраничка Богдана и тој не можат да ја скријат радоста. Откако помина венчавката која медиумите ја прогласија за свдба на деценија и на која имаше дури петстотини гости, дојде моментот Вељко и богдана Ражнатовиќ да се опуштат […]

Само што станал татко познатиот Фарук го погодила голема семејна трагедија

admin3

Фарук од серијалот „Истанбулската невеста“ беше најсреќен кога се роди неговиот син, но во исто време се бореше со семејна трагедија! Дека Најголемата радост и најдлабока тага во животот може да дојдат скоро истовремено, научи турскиот пејач и актер Озџан  Дениз (45), страствениот Фарук од хит серијата „Истанбулска невеста“. Имено, […]

Таа е самохрана мајка: Животот не ја мазел тетката на Суреја од „Истанбулската невеста“

admin3

Сите ја знаеме како тетка на Суреја од серијалот „Истанбулската невеста“, а еве што  открива турската актерка Неслихан Јелдан за нејзиниот живот… Преку ноќ таа стана најпозната тетка на цел Балкан, па и пошироко. На почетокот изгледаше како нејзината улога да е споредна и помалку важна, но како што поминува […]

Суреја од Истанбулската невеста страда од дислексија но цврсто се бори: Успеав да го остварам сонот!

admin3

За многу кратко време успеа да го прилече вниманието на публиката и да се искачи на тронот па да стане популарна повеќе и од познатата Хурем Султан. Актерката која ја глуми Суреја од Истанбулската невеста страда од дислексија но и покрај сите предизвици таа не се предава. Асли Енвер е […]

“Провинцијалката” Александра ги растури Скопјани и Скопјанки

admin22

Александра Трнковска е девојка која се преселила во Скопје и во својот текст раскажува за животот во главниот град. Нејзиниот текст насловен како „Јас ПРОВИНЦИЈАЛКАТА дојдов да крадам во Скопје“ беше проследен со низа критики од страна на корисниците на социјалните мрежи, кои препознаа навреди во нејзиниот ироничен текст. Скопјани […]

Најголем светител, просветител и учител: Се празнува Свети Климент Охридски

admin22

Македонската православна црква со посебно внимание, но и со гордост го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец. Првиот македонски архиепископ во исто време и творец на далеку познатата Охридска книжевна школа е најзначајниот македонски средновековен писател и педагог. Свети Климент заедно со Свети Наум Охридски се […]

Момче прашало во аптека: Може ли да ми дадете лекови за баба ми ако го измијам подот?

admin22

Мало дете влегува во апетекатa и плачејќи прашало:“Може ли да го измијам подот бидејќи мојата баба е многу болна и има потреба од лекување?”. Аптекарката се налутила многу и сакала да го избрка јадното дете нарекувајќи го просјак без да ја знае неговата приказна. Една млада жена што се нашла […]