МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ПРЕДУПРЕДУВА НА НАЈРАНИОТ СИГНАЛ ЗА КОРОНА – пред сувата кашлица и температурата

admin22

Симптомите, според зборовите на експертите, не се до крај одредени и прецизно дефинирани, бидејќи текот на болеста и натаму е непредвидлив. Она што е заедничко – е дека започнува од настинка. -Вирусот корона предизвикува настинка. Настинката подразбира иритација на носната слузокожа, но уште повеже сува кашлица и блага температура, во […]

Биле во брак четири дена, се скарале и испиле отров, причината го шокираше светот

admin22

Биле во брак четири дена, се скарале и испиле отров, причината го шокираше светот… Тој сакал да готви месо во кујната, а потоа се скарал со новата сопруга која била вегетаријанка, па двајцата испиле отров. Дали карантинот поради пандемијата со корона вирус ги излуде луѓето или во прашање е моментален […]

Весна го раскажа своето искуство со Ковид-19: Сестрите трчаа во скафандери на 40 степени кога мајка ми се бореше за живот

admin22

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил сподели уште едно искуство на пациенти кои се заразил од Ковид-19. „Медицинските сестри трчаа во скафандери на 40 степени ноќта кога мајка ми се бореше со живот или смрт. Презадоволна сум од лекарите, медицинските сестри, болничарките и хигиеничарките во ГОБ „8 […]

Почина Исидора Бјелица, ја изгуби битката со подмолната болест

admin22

Денеска почина писателката, Исидора Бјелица. Педесет и двегодишната писателка, како што пренесуваат српските медиуми, починала во станот на нејзините родители во Нов Белград. Во 2012-тата година на Бјелица и беше дијагностициран карцином, поради што и беа отстранети јајниците и матката. Освен со макотрпните болки, таа мораше да се бори и […]

КОЈ ЈА ОТКРИ?!: Позната е локацијата со скриеното богатство на Хитлер

admin22

Тајно друштво зад кое стојат масони ја откриле тајната локација каде што Адолф Хитлер непосредно пред падот на Берлин го сокрил нацистичкото богатство. Ова би можело да го промени текот на историјата бидејќи ова е една од најголемите историски мистерии. Според документите кои им се предадени на полските историчари да […]

Знаци дека куќата ви е преполна со магии

admin22

Од негативна енергија човек може да се чувствува лошо иако лекарските наоди укажуваат дека се’ е во ред и дека непостои реална болест. На човекот врз кој е извршен некој ритуал може ненадејно да му се слошува, да се чувствува изнемоштено, безволно и безенергично, да ја губи силата секојпат кога […]

ГИ ИМА ИСТИТЕ МОЌИ: Наследничката на Баба Ванѓа е во Струмица

admin22

Струмичанката Фимка Гогова-Михајлова, првата комшика на Вангелија Пандева Димитрова Гуштерова, баба Ванѓа, тврди дека веќе 20 години секоја вечер ја сонува баба Ванѓа и дека се што ќе ѝ каже во сонот, се остварува. Фимка Гогова-Михајлова е родена на 23 февруари 1942 година во Струмица, само два месеци пред славната […]

Суперхеројката Сара ќе го спаси светот со својата вакцина против КОВИД-19

admin22

Научничката од Британија, докторката Сара Гилберт и нејзиниот тим од Универзитетот Оксфорд, ги оставија зад себе десетината други научни тимови од светот кои се натпреваруваат во трката за изнаоѓање вакцина против коронавирус. Извешатите кои минатата недела ги објави докторката Гилберт покажуваат ветувачки резултати, а испитувањата на оксфордската вакцина извршени врз […]

ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ПОЧИНА: Поради само една грешка во кујната на Марија

admin22

Компирот може да биде вкусен и може да се користи за безброј вкусни рецепти. За жал, во некои случаеви можат да бидат смртоносни. Ако имате компир во својот дом кој стои подолго време, можеби треба да го фрлите. Тоа што ќе го дознаете во продолжение ќе ве шокира. 8-годишната Марија […]

Денеска ја празнуваме Блажена Марија – што не треба да се прави на овој ден, верувања и обичаи

admin22

Светата Христова црква споменот на нејзиното име го празнува на 4 август според новиот, односно на 22 јули според стариот календар Света Марија Магдалина – Блажена Марија Прва благовесница на Христовото воскресение. Според народните верувања, таа му била сестра на Свети Илија Громовникот. Бидејќи според заслугите во одбраната на христијанството […]