Молитва која треба секој Христијанин да ја знае во оваа тешко време на пнадемија

admin22

Оче Наш Кој си на небесата, Да се свети името твое. Да дојде Царството Твое, Да биде волјата Твоја, КАко на небото, така и на земјата, Лебот наш насушен дај ни го денес и прости ни ги гревовите наши како и ние што им проштеваме на нашите должници. Не не […]

Денес се празнува Света Лидија Македонка таа е прва христијанка – Европјанка-зошто е важна за нас?

admin22

Денеска се празнува Света Лидија Македонска, а именден слават сите кои го носат нејзиното име. Света Лидија е родена во Тијатир, денешен Ак-Хисар, во Мала Азија, во првиот век. Лидија се сметала за богобојазлива, и била продавачка на пурпурни ткаенини и бои. Се смета дека Лидија е основоположник и на […]

Тажната приказна на Тозовац: Порасна без татко, се ожени на 84 години

admin22

Легендарниот интерпретатор на народна музика, Предраг Живковиќ-Тозовац, почина од последици на Ковид-19 на 85-годишна возраст. Колегите од цел Балкан се едногласни дека ова е огромна загуба за музичкиот свет. Драгана Мирковиќ вели дека никогаш нема да заборави што ѝ порачал на почетокот на кариерата. „Многу ми е жал. Најмногу го […]

Храбрата Мартина (17) од Велес: „Предаторот ме фати, ме повлече кон него, ме притисна, ставајќи ги неговите раце околу моите гради“

admin22

Поминаа две години „Срамота е, ќути… Што ќе кажат другите?“ Уверувања со кои сте растени, уверувања кои се наметнати и во кои сте поверувале. Не е се вистина! Не треба да молчиме! Не сме виновни! Не си го бараме сами! Никој од нас не го заслужува тоа! Чудно е да […]

Нема да ви се верува колку заработуваат членовите на „Ѕвездите на Гранд“ од сезона

admin22

Членовите на жирито во „Ѕвездите на Гранд“ често се во центарот на вниманието, а сега испливаа информации колку тие заработуваат по сезона, иако често нагласуваат дека не се платени. Така, наводно Ѓорѓе Давид кој последен се приклучи во музичкото шоу, од продукцијата добива 40 000 евра. Потоа, следува Драган Стојковиќ […]

ДОКТОРИ ОД САД ОТКРИВУВААТ УШТЕ ПОСТРАШНА ПОСЛЕДИЦА ОД КОВИД-19: Ова може да биде НАЈОПАСНО од СЕ!

admin22

Студија спроведена на 23.000 испитаници, претежно од Соединетите Држави, открила дека на еден од тројца кои го прележале ковид вирусот им е дијагностицирано невролошко или психијатриско нарушување шест месеци по третманот. Ова упатува на заклучок дека бранот на невролошки и психијатриски пациенти може да се очекува како последица на пандемијата, […]

Успеа да го види својот син еднаш пред срцето да ја предаде: Најтажниот детал за смртта на една мајка во Белград!

admin22

Мајката на Д.Т. (26), која почина во неделата од последиците од вирусот корона во Клиничкиот болнички центар „Д-р Драгиша Мишовиќ“, успеа да го види своето бебе пред срцето да ја предаде. Д.Т. бил хоспитализирана поради инфекција со коронавирусот. Во еден момент, ситуацијата станала толку комплицирана што вработените решиле предвремено да […]

Пред малку се огласи Филипче – Бројката на починати лица во последните 24 часа повторно над 50 – најмладиот имал само 32 години

admin22

Министерот со најнови информации. Во последните 24 часа се направени 4.438 тестирања, а регистрирани се 1.302 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 523, Битола – 119, Куманово – 87, Прилеп – 55, Охрид – 54, Тетово – 51, Велес – 47, Гостивар – 38, Штип- 34, Кочани – 31, […]

Газдарицата Тамара и нејзината пекара нудат бесплатна храна: Ако сте гладни, послужете се

admin22

Сопствениците на пекарницата „Чича и Неле“ во нишката населба Пантелеј неодамна поставија полица покрај влезот во пекарницата каде оставаат кесиња со пецива што сиромашните граѓани можат бесплатно да ги земат. На полицата стои известување „Ако сте гладни, послужете се“, а оние кои немаат пари да купат појадок, можат да најдат […]

Бигорски: Денес е откривање на вечната тајна…

admin22

Најнапред, мили мои, дозволете ми да ви посакам на сите едно топло добредојде, во овој прекрасен и светлозарен ден кога го славиме Благовештението на Пресвета Богородица. Овој полн со благодат и величие Празник за нас се покажува како некое божествено пристаниште на спокојот, еден радосен одмор за обновување на силите […]