Овој обичај е многу важен: Што се прави со свеќата по слава

admin22

Доаѓаат многу слави, а најголемата од сите е Свети Никола која ја чествуваме на 19 декември, а е најчеста македонска слава. Како таткото ја пренесува славата на совите синови? Доколку синовите живеат со таткото во една куќа, тогаш сите заедо ќе ја слават славата. Меѓутоа, кога некој од синовите основа […]

Со години мислела дека дечко и е мртов: Случајно го сретнала во ресторан а потоа хаос …

admin3

На една девојка и рекле дека нејзиното момче е мртво, а таа неколку години подоцна го сретнала, жив и здрв како работи во локален ресторан. Рејчел од Австралија била во врска која личи на било која тинејџерска романса, а за дечкото рекла дека е стварно добар, се до еден ден […]

Пророштво на Баба Ванѓа за 2020 година: Не ни се пишува арно

admin22

Познатата македонска слепа претскажувачка родум од Струмица, Вангелија Димитрова Гуштерова, попозната како баба Ванѓа починала во 1996-та година, а тоа што го предвидела за животот нè тера малку да размислиме. Позната и како „Балканскиот Нострадамус“ наводно ги предвидела цунамито во источна Азија во 2004-та година, нападите на 11-ти септември 2001-та […]

Денес на Пречиста Богородица не користете нож или ножици, а еве зошто

admin3

Денес православните христијани го празнуваат Воведение на Пресвета Богородица во храмот или како што народот го вика Света Пречиста или само Пречиста. Овој сведен спаѓа во дванаесетте големи христијански празници. Се смета за женски празник и повеќе го празнуваат младите жени, особено оние што немаат деца. Евангелистите сведочат дека праведните […]

Ако во шолјата за кафе го видите овој број, ќе добиете пари: научете ги сите тајни

admin3

Гледањето во шолја или умешноста да се предвиди судбината со гледање или читање од чаша потекнува уште од античка Кина. За почеток направете си едно слатко македонско или турско како сакате, кафе , испијте го и свретете ја шолјата. Без разлика дали веруваме или не во „предвидувачката моќ“ на кафето, […]

САМО ШТО РОДИЛА БЛИЗНАЦИ, ЗАБЕЛЕЖАЛА НЕШТО ЧУДНО: Почина две недели по дијагнозата!

admin3

Четвртата годишнина од нивниот брак се приближувала, а Канаѓаните Кели Шепард и нејзиниот сопруг Двејн ги добиле близнаците Лео и Лорен по нивниот првороден син. Се чинеше дека имаат многу добар живот. Сепак, по раѓањето на близнаците, на Кели и било многу тешко. Доживеала постпородила депресија, болка во стомакот, била […]

Работничка од пекара: Само кифлите се вистински, посното е измама

admin22

Девојка која веќе три години работи во белградска пекарница, тврди дека сите што за време на постот ќе јадат од нивната пекара се измамени. Стравува да не ја загуби работата, но морала да си ја отвори душата. – Се срамам што сум дел од таква измама каде производи кои не […]

КОЈ Е СИНОТ НА ЕДИ РАМА: Ја изгуби вереницата во земјотресот, но и ова му било шок во животот

admin22

Грегор Рама, син на албанскиот премиер Еди Рама, ja загуби вереницата во земјотресот во Драч. Кристи Реси загина со целото семејство кога се распадна шесткатната зграда каде што живееја. Самиот Еди Рама едвај ги задржа солзите кога го прашаа за оваа трагична загуба . Медиумите ретко пишуваа за нивната врска, […]

ГОСПОЃО, ВИЕ СТЕ ВЕШТЕРКА КОЈА ТРЕБА ДА ЈА ЗГАЗАТ: Ведрана Рудан со шок порака до Северина

admin22

Северина Којиќ ја изгуби битката за старателство над нејзиниот син Александар, за кој се бори со години со својот поранешен партнер, бизнисмен Милан Поповиќ. Во таа прилика беше примено отворено писмо до пејачката од Ведрана Рудан кое го споделија српските медиуми: Драга госпоѓа Којиќ!   Гледам плачете, гледам, се чудите […]

ПОУЧНО ЗА СИТЕ РОДИТЕЛИ: Вака почнува упропастувањето на вашите деца

admin22

Вчера од работа ја побарав мојата постара ќерка и разговорот течеше приближно вака: „Како си, што правиш? Дали јадеше? Дали денес се умори на училиште?“ „Мамо, добив 4 по математика. Ти рече дека секоја оценка е за ученици“. „ Да, така реков. Дали си ти задоволна?“ „ Па, да.“ „Добро. […]