Д-р Аргирова – Дозјате ТОЧНО колку долго коронавирусот се задржува на облеката и како да ја исчистиме

admin22

Истражувањата се љубопитни за тоа колку долго може да преживее коронавирусот на различни површини. Оваа информација е исклучително важна за сите нас за да можеме да се заштитиме од инфекцијата.

Дознаваме дека КОВИД-19 може да остане од 3 до 24 часа на облеката.

Луѓето се советуваат што да прават кога ќе се вратат дома, соблечете ја облеката, остајте ја најмалку три часа да се ветрее, ако е можно на сонце. Ако можете да ја перете дома секој пат кога ќе се вратите дома, тоа би било идеално, изјавила вирологот проф.д-р Радка Аргирова.

Мерките преземени од Кризниот штаб се точни, според неа. Коронавирусите, како семејство на вируси, главно ги напаѓаат респираторниот, дигестивниот, нервниот и кардиоваскуларниот систем. Додавајќи дека е се потешки за постарите лица со хронични заболувања не значи дека помладите се сигурни, додаде таа.

За секоја заразна болест во која имаме асимптоматски тек, неопходно е да се направат лесни и брзи тестови за да се заврши вирусот. Овој вирус исто така мора да се елиминира кај асимптомите. Го пропуштивме моментот кога вирусот влезе во нашата земја.

Loading...

Епидемијата продолжува да се шири и ние мора да управуваме со тоа. Ние треба да знаеме кои се заразените и да не дозволиме ланецот на заразени да добие нови гранки. Треба целосно да го елиминираме ланецот, затоа што може да доведе до втора епидемија, што ќе биде особено опасно за оние кои во првата епидемија не го изградиле својот имунитет, додала проф. Аргирова.

loading...
Loading...
Next Post

ВИСТИНСКИ УЖАС ВО КАРАНТИН ВО КРАГУЕВАЦ: Нападнал лекари и ги заразил со коронавирус оти сакал да си оди дома

Крагуевчанецот С. В. (47) нападнал неколку лекари и друг медицински персонал во карантин вчера во Крагуевац, бидејќи сакал да си оди дома за роденден. Тестовите подоцна покажале дека е заразен со коронавирус. Се претпоставува дека за време на инцидентот заразил дури пет лица. Како што се дознава, С.В. денеска бил […]