Димитров му врати на Богдановиќ за навредата дека е идиот: Прочитав за кампања за миење раце

admin22

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во гостување во „Вин Вин“ на телевизија Телма му одговори на градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ кој на Фејсбук го навреди дека шефот на дипломатијата е идиот, па го избриша постот. Богдановиќ квалификацијата за Димитров ја упати откако министерот за надворешни повика да се бојкотира доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хандке.

– Симболиката е многу важна и во светската и во европската политика. Имаше многу реакции од цел свет и од политичари како на пример Трамп, од добитник на наградата. Сите имаме одговорност. Таква одговорност сигурно имале и тие кои ме коментираа мене. Тие што сме должни за надворешна политика и меѓународни односи да се бавиме со тоа. Денес прочитав дека почнува кампања за миење раце -рече Димитров.

За повикот за бојкот на доделувањето на Нобеловата награда за литература Димитров рече дека не се водел од тоа дека премиерот Зоран Заев отпаднал од конкуренција.

– Воопшто не ми дојде на умот нашата кандидатура, Заев беше кандидат за нобелова награда за мир, ова беше за литература. Во нашиот регион се случи и според Хашкиот трибунал, првиот геноцид по Втората светска војана, геноцидот во Сребреница. Светот ќе биде подобро место ако имаме доблест да застанеме на вистинската страна од историјата. Тоа беше целта. Важно е да имаме принципиелна надворешна политика – рече Димитров.

Богдановиќ преку „Фејсбук“ на австрискиот книжевник Петер Хандке му ја честиташе наградата, а потоа во неколку коментари ја оцени наредбата на Димитров до амбасадорот на Македонија во Шведска да не присуствува на свечената церемонија како идиотска.

Loading...
loading...
Loading...
Next Post

Љубчо Георгиевски до загрижените Македонци за името на Македонија: Кога правите свадба со српска музика, ви текнува ли тогаш на македонскиот идентитет?

Интересно видео кружи на социјалните мрежи, во кое што екс премиерот на Република Македонија Љубчо Георгиевски зборува за идентитетското прашање на македонците. Идентитетското прашање е прашање на малцинско прашање. Такво прашање може да дискутираат курдите во Турција, во ниту една друга самостојна и независна држава никој не бара некој друг […]