Др.КЕЛИ ТАРНЕР ОТКРИВА: Што јаделе луѓето кои го победиле ракот во последната фаза

admin22
loading...

Ракот е подмолно заболување кое убива сè повеќе млади луѓе. Многу ретко, но во некои случаи болеста може да се запре дури и кога е во последните фази.

Ваквите случаи најчесто се објаснуваат со индивидуални околности. Но, постои мислење дека диетата може да има големо влијание врз веројатноста за успех.

Кели Тарнер, психотерапевт која практикува палијативна нега кај пациенти со карцином, спроведе студија за да открие дали пациентите успеале да ја надминат подмолната болест со храната што ја консумирале.

Тарнер забележува дека во пракса, запознала многу луѓе кои биле убедени дека имаат уште малку денови да живеат, но одеднаш болеста отиде во ремисија. Во некои случаи, карциномот се повлече накратко, но неколку од нејзините пациенти живеат повеќе од две години, нивната состојба е стабилна и се подобрува.

Според специјалистот, ова се должи на фактот дека во некоја фаза пациентот ја променил диетата. Таа наведува податоци од неколку научни трудови кои покажуваат дека менито во кое 50% од храната е растителни производи го продолжува животот на пациенти со разни сериозни болести.

Loading...

Главно треба да вклучува овошје и зеленчук, мали количини житарки, ореви, риба, месо и млечни производи.

Таа, исто така, ги запрашала своите пациенти која храна најчесто ја консумираат. На списокот се најдоа авокадо, целер, домати, пиперки, целер, зелена салата, банани, суво грозје, мешунки и грејпфрут.

loading...
Loading...
Next Post

(ФОТО) Згодниот Кемал од Карасевда со преслаткото синче позира за Нова година

Турскиот актер Бурак Озџивит (34), кој се прослави во „Сулејман Величествениот“, се ожени со Фахрие Евчен (32) од „Лисјата кога паѓаат“ во 2017 година, а во април го добија и првото дете. Малиот Каран е вистинско слатко момченце а познатиот Бали Бег на Инстаграм често објавува фотографии од неговата сопруга […]