Единаесет медицински лица заразени во Куманово, едно на Инфективна во Скопје

admin22

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес-конференција ги потврди информациите дека во кумановската болница има 11 случаи позитивни на коронавирусот, а информира и за едно лице кое работи како медицински техничар во Инфективната клиника во Скопје.

„Има потврдени случаи во кумановската болница, како и на Инфективната клиника. Во Куманово имаме 11 потврдени случаи позитивни на коронавирусот. Оваа бројка го загрозува функционирањето на Инфективното одделение, поради тоа двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја оддржуваат работата.

Во овој момент, бидејќи има заболени и на одделението за рентген, но и општи лекари се уште траат епидемиолошките анкети, а врз основа на тоа ќе се реорганизира работата во болницата“, рече Филипче.

Loading...

Тој потврди и дека има два нови смртни случаја на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби и вкупно 46 нови случаи на заболени од коронавирус во изминатото деноноќие.

И двајцата починати имале сериозни здравствени проблеми. Филипче рече дека тројца пациенти се испишани и одат на домашно лекување.

loading...
Loading...
Next Post

(ВИДЕО) АЛФА: Карантин во станбена зграда во Охрид

Страв, паника, неизвесност – четириесетина жители на станбен објект во населбата “Бејбунар“ ужаснати пред камерата на Алфа раскажуваат под каков психички притисок живеат со денови откако дознале дека во 15 апартмани во зградата во која живеат, ќе се сместат повратници од странство. Првата група од околу 30-тина луѓе пристигнала синоќа […]