(ФОТО) Стара Ромка ми ја откри тајната за совршените ќофтиња

admin22

„Долго време готвев ќофтиња како и обично. Јас ги правам со мелено месо и купувам обичен бел леб што го додавам во месото. Потоа ставав кромид и лук и ги пржев во тава. Но, по многу долго време, ги изедов највкусните ќофтиња приготвени од една стара циганка“, така читателот на секојден го започнува своето писмо до нашата страница на Facebook, секојден, каде ќе најдете многу покорисни и интересни статии за сите!

Жената ни раскажа дека ја прашала една од старите циганики како ги направиле овие уникатно вкусни ќофтиња. За среќа, нејзиниот сопруг работел во еден ресторан каде работела вредна и искусна ромка која и го кажала рецептот а таа седнала и го запишала во својот компјутер, и го споделува со нас.

„Ромката ми рече дека ако додадам само една дополнителна состојка во меленото месо, ќофтињата би станале толку вкусни што за мене би било невозможно да престанам да ги јадам после. И таа беше во право!“, ни напиша нашата читателка која ни го испрати овој рецепт.

Loading...

Започнете со подготовка на мешавина од ќофтиња со вообичаени состојки:

околу 700 грама мелено говедско месо;
половина леб (натопен или користете лебници);
чаша млеко;
кромид;
неколку глави лук;
растително масло за пржење;
сол и бибер по вкус.

loading...

Натопете ги трошките леб не во вода, туку во млеко. Потоа додадете ги во месото ставајќи го исецканиот лук и кромидот, како и зачините. Измешајте сè!

И тука се додава тајниот зачин на циганката, што ќе ги направи ќофтињата феноменално вкусни.

„Старата циганка ми рече дека ставаат домати во смесата! Да, домати! Тие треба да се добро измиени, излупени и се сечат многу ситно. Потоа се мешаат со некое зеленило (копар да речеме) и сето ова се додава во смесата од ќофтиња“, споделува со нас читатателкана на секојден со нас.

И тоа е тоа – потоа пржете ги како и обично!

Жената вели дека старата циганка се заколнала дека не постјат повкусни ќофтиња!

Loading...
Next Post

Свадбените фотографи ни откриваат јасни знаци кои покажуваат дека парот ќе се раздели!

Група на свадбени фотографи ги откриле „црвените знамиња“ што ги забележале за време на церемониите што ги снимиле со години. Според нив, овие дела на младенците биле јасни знаци дека паровите ќе се разделат. Има многу чудни приказни што се случувале за време на свадбите и ни беа раскажани и […]