Христијаните денеска празнуваат Собор на Пресвета Богородица или втор ден Божик

admin22

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 26 декември.

Денеска е Собор на Пресвета Богородица.

Црквата утврдила веднаш после големите празници да се слават и учесниците во настанот што се празнува.

Затоа денес, по празникот Рождество Христово, се слави Пресветата Богородица. Најмудра пракса.

Зашто најчистата утроба на Марија беше единствена способна да го прими оној кој го надвишува се она што е создадено.

Loading...

Во таа смисла Црквата ја нарекува Девица Марија врата на спасението.

loading...
Loading...
Next Post

Анастасија Ражнатовиќ со тажна Божиќна исповед: „Ми фали Тато да ме прегрне“

Ќерката на фолк пејачката, Светлана Цеца Ражнатовиќ, Анастасија Ражнатовиќ во интервју за телеграф.рс проговори за нејзините планови за 2020 година, за тоа како се прославува Божиќ во нивниот дом, за музичката кариера, за нејзиниот брат Вељко и снаата Богдана. „Многу насмевки, веселби, убава и позитивна енергија. Се чувствува голема љубов […]