Кинеските вакцини против КОВИД-19 вирусот ќе бидат тестирани и во Србија

admin22

Кинеската национална биотехничка група (ЦНБГ) и компанијата Синовак (Sinovac Biotech Ltd.) објавија дека повеќе земји, вклучително и Србија, се согласиле да учествуваат во третата фаза на клинички испитувања на нивните вакцини за корона вирусот, пренесува Ројтерс.

Србија и Пакистан се меѓу земјите кои се согласија да учествуваат во третата фаза на тестирање, додека кинеските компании бараат повеќе податоци од странство за конечни одобрувања на потенцијална вакцина, бидејќи помалку нови инфекции во Кина ја прават земјата незадоволително место за тестирање, според Ројтерс.

За да се добие дозвола за масовна употреба на вакцини, фармацевтските компании мора да докажат дека се безбедни и доволно ефикасни, врз основа на податоците собрани во опсежната трета фаза на клинички испитувања, потсетува британската агенција.

Loading...

Кина веќе дозволи да се даваат две вакцини CNBG и една вакцина Соновак на ограничени групи луѓе кои се соочуваат со поголем ризик од инфекција, како што се медицинските работници.

Двете вакцини CNBG ќе бидат тестирани во Србија, додека Пакистан ќе тестира вакцина изработена од подружницата на компанијата во Пекинг, изјави за Ројтерс потпретседателот на CNBG, Џанг Јунтао.

loading...

Во третата фаза на клинички испитувања ќе учествуваат 50.000 луѓе во околу десет земји, додаде Џанг. Судењата веќе започнаа во ОАЕ, Бахреин, Перу, Мароко, Аргентина и Јордан.

Член на кризниот штаб, епидемиологот Бранислав Тодоровиќ, за Н1 изјави дека не може да ги потврди информациите за тестирање на кинеската вакцина во Србија, бидејќи „не е во тек“ и додаде дека за тоа не се разговарало во Кризниот штаб. Тој рече дека единствено сигурно е дека за вакцината ќе се одлучува единствено врз основа на квалитет и безбедност, без оглед на тоа кој ја произведува вакцината.

Loading...
Next Post

Турчин е човекот кој ги предвиде сите настани во 2020 година, а откри и што не очекува во иднина

Математичарот ги пресметал овогодинешните немири уште во 2012 година, а предвидува уште пострашни работи. Во 2012 година на Универзитетот Конектикат, Питер Турчин, биолог и математичар, одржал предавање со кое ги шокирал сите: САД во 2020 година ќе биде во хаос! Турчин прилично погодин, бидејќи ова, дефинитивно, не беше добра година […]