ЛЕКАР ОД КИНА: Јас не препорачувам никаков лек! Се што треба да направите е да …

admin22
loading...

Лекар од Кина: Јас не препорачувам никаков лек! Се што треба да направите е да заработите на време.

„Вистината е дека дури и ако одите во болница, нема да добиете третман специјално насочен кон коронавирусот. Достапна е само терапија за поддршка. Затоа, не се разочарувајте ако не можете да влезете во болницата. Правете ги работите што ви ги пишувам денес.“, Професор Вонг Кин-Чунг, во Хонг Конг.

Секој член на вашето семејство треба да ја исплакне устата со солена вода кога влегува и излегува дома. Користете ладна вода, а не топла вода. Студената вода ќе ги ограничи крвните садови во устата и грлото, со што ќе се намали можноста за вирусите да влезат во крвотокот.

Солена вода ќе го стабилизира s-протеинот на површината на вирусот, што го отежнува прицврстувањето на мукозните мембрани. За да влезат во нашето тело, коронавирусот прво мора да се врзува за одредени специфични протеини во мембраната, а потоа да се размножуваат. Затоа, плакнете ја устата често. Ќе биде уште подобро ако користите миење на устата со нешто што содржи алкохол.

Ако имате позитивен тест, но не можете да бидете примени во болница, самоизолирајте се дома. Ова значи посебна просторија! И носете маска цело време! Членовите на вашето семејство исто така мора да носат маски во секое време. Ако ги спречите капките, веројатно нема да заразите некого.

Темелно исчистете го вашиот дом користејќи 75% алкохол. Исчистете го секој агол, па дури и мебелот. Алкохолот го убива овој вирус. Висока топлина – исто така, затоа користете топла вода над 60 степени за да ја измиете облеката. Овој вирус не може да издржи топлина над 60 степени. За чевлите и облекате што не треба да се мијат во топла вода над 60 степени, користете средство за дезинфекција.

Ако вашиот тест е позитивен, но сте во добра општа состојба, пијте многу вода. Водата не треба да биде во огромна количина, туку неколку голтки се доволни. Телото мора да биде постојано хидрирано.

Лукот, ѓумбирот и кромидот, исто така, имаат својства против овој вирус. Треба да ги консумирате колку што е можно по сурови. Најдоброто од нив е ѓумбир. Земете ги чаевите од тоа, ова ќе помогне во циркулацијата на крвта, што, пак, го зајакнува имунолошкиот систем. Добар имунолошки систем е од суштинско значење, без разлика дали некое лице е хоспитализирано или дома.

Топла пилешка супа е типичен лек за настинки и грип што дури го препорачуваат и лекарите. Јадете ја често. Земете голема доза на витамин Ц, 4000 мг на ден. Витаминот Ц влијае на само-репродукција на вирусот и може да ја стабилизира надворешната површина на крвните садови, што пак ги прави шансите за инфекција во белите дробови да бидат пониски. Пијте црвено вино (не бело). Црвеното вино содржи полифенол, кој делува како заштита на ткиво од воспаленија. Ова е во согласност со препораките за третман издадени од здравствените власти во Кина.

Мали количини на аспирин (5-20 мг) исто така може да бидат корисни. Освен што аспиринот е антиинфламаторно, тој го намалува вискозноста на крвта. Според информациите кои ни се на располагање, повисокиот вискозност и намалената стапка на циркулацијата на крвта не се добри за имунолошкиот систем и го поддржуваат повторувањето на вирусот. Во кинеската медицина, билката астрагалус, кодонопсис и американскиот женшен содржат флавоноиди кои ги штитат клетките од сериозно оштетување.

Клучот не е да престанете да јадете здраво. Ако немате апетит за потешка храна, немојте да ја јадете. Јадете се што сакате. Додека јадете, имате контрола врз проблемот. Не го стискајте мокрењето. Треба да одите во тоалет многу пати на ден во нормална количина.

Споделете го ова искуство и погрижете се за себе и за вашите семејства!

Извор: majtajm.com

Loading...
Next Post

Студентка од Струмица која се вратила од Германија била мета на невкусни коментари и недозволено снимање иако била во самоизолација

Ситуацијата со коронавирусот несомнено допре многу граѓани, но стравот не смее да се претвори во масовна хистерија. Токму тоа се случува, ни потврди Елена Иванова, студентка од Струмица која пред дваесетина денови се вратила од студиите во Германија бидејќи факултетот каде што студира бил затворен. Иако девојката доброволно и самоиницијативно […]