(ЛИСТА) Кои пратеници не гласаа во првото гласање за Законот за ЈО? Па се предомислија

admin22
loading...

Во првото гласање на Законот за ЈО кое беше поништено поради тоа што собранискиот спикер Талат Џафери не видел оти пратеничката Лилјана Поповска се пријавила за процедурално фалеа 6 гласа за да се донесе Законот.

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети не гласал при првото гласање на Законот за јавно обвинителсто, но неговиод пример го следел и сопартиецот Џеват Адеми. Не гласале ниту претставниците на ромската заедница Амди Бајрам и Самка Ибраимовски.

Списоците покажуваат и дека Лилјана Поповска од ДОМ, поради која и се поништи гласањето не гласала.

Не гласале ниту пратниците од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски и Даниела Рангелова.

loading...
Loading...
Next Post

ЗАКОНОТ НЕ Е ДОНЕСЕН ВЕЛИ ДИМОВСКИ: Немаше гласање по Бадентер за Законот за Совет на јавни обвинители

„Законите за јавно обвинителство и за советот за јавни обвинители не се донесени, бидејќи не беа гласани според Бадентер“, изјави Илија Илија Димовски од ВМРО – ДПМНЕ, додавајќи: „За законот треба Бадентерово мнозинство. И самиот Џафери кога најавуваше дека ќе се гласа со апсолутно мнозинство, рече дека треба дополнително Бадентер. […]