МАЈКИ ЗАПОМТЕТЕ: На овие работи треба да ги научите децата уште во утробата

admin22

Човекот учи уште додека е во утробата на мајката. Научниците го потврдија ова што е уште еден доказ дека и пред да се роди човекот има одредена слика за светот во кој доаѓа.

Овие три работи ги препознаваме дури и пред да се родиме:

Чувствуваат вкус

Loading...

Професорот Питер Хепер од Кралскиот Универзитетот во Белфаст сакал да открие дали човекот може да засака некоја храна уште пред да се роди. Хепер направил истражување во кое жените пред да се породат или јаделе лук, или потполно го исфрлиле од исхраната.

Резултатите биле многу интересни, бидејќи децата кои биле родени од мајките кои јаделе лук, уживале во јадењата во кои имало лук дури и на возраст од осум-девет години.

loading...

Исто било и со сокот о морков: бебињата од пет и шест месеци, чии мајки земале сок од морков додека биле бремени земале сок од морков, со задоволство го пиеле. Хепер вели дека ова е веројатно како децата ги препознаваат родителите: тие ги доживуваат истите вкусови како и во утробата.

Слушаат звуци

Група научници од Финска направиле експеримент со две групи трудници: едната група секој ден слушала приспивни песни, додека другата група воопшто не ги слушала. Резултатот бил- бебињата од првата група реагирале на песничките, додека бебињата од втората група биле рамнодушни.

Истражувачите дошле до заклучок дека бебињата на мајките од првата група ги научиле песничките додека биле во утробата.

Препознаваат говор

Атина Вулуманос, психолог од Универзитетот во Њујорк, ги споредила реакциите на новороденчињата на човечки говор и звуци и открила дека бебињата реагираат на говор. А најмногу се воодушевуваат кога ќе го слушнат нивниот мајчин јазик.

Ова истражување помага во докажувањето на еден многу важен концепт: добро акустично опкружување е често за неродените бебиња и предвремено родените бебиња, бидејќи е можно да имаат преметувања во говорот ако не слушаат доволно човечки говор.

Loading...
Next Post

НЕОЧЕКУВАН РАЗВОЈ ВО ЉУБОВТА, ИГНОРИРАЊЕ, КРАЈ НА ВРСКАТА: Ова ги чека овие хороскопски знаци!

Основната причина за кршењето на љубовната клима ќе биде Венера, која ќе заземе ретроградна позиција. Еве ги и сите детали за тоа што ве очекува во љубовниот хороскоп . Овен Во саботата Венера ќе заземе ретроградна позиција во знакот на Овен и така ќе се задржи до 15 април. Во […]