Многу ли се 15 дена карантин? Прочитајте го ова и размислете

admin22

Замислете кога владата ќе ви каже дека карантинот трае уште 15 дена.

Дали знаете зошто тоа ќе се случи? Затоа што не го сфативте значењето на зборовите „останете дома“.

Ова значи да излезете еднаш за да купите што ви треба и да не излегувате секој ден за 100 грама шунка.

Ова значи да одите еднаш во аптека по лекови без кои не можете да живеете.

Ова значи дека кучето треба да се прошета само пред блокот каде што живеете, а не да го користи како изговор за да шетате и пешачите.

Loading...

Ова значи дека вие не ги прифаќате овие три причини како изговор за напуштање.

Мислите дека го заобиколувате системот, но всушност ја ограничувате идната слобода и мојата сопствена.

loading...

Вие не сте попаметни од другите, вие сте повеќе од глупави.

Дали сте навистина толку слаби што не можете да останете во вашите удобни домови, опремени со сите удобности 15 дена?

Можеби размислувате: „Ако излезам и одам таму, што може да се случи?“

Па, тогаш помножете ја таа мисла од стотици луѓе. Доколку се продолжи со карантинот, ќе мора да се справиме со економската штета на нашите бизниси; штетата што ќе ја има бизнисот на вашиот шеф; со клиентите кои не плаќаат, итн, итн. …

И ќе биде лошо за вас.

СПОДЕЛУВАЈТЕ И МОЛЕТЕ СЕ: ОСТАНЕТЕ ДОМА

Катерина Чулева.

loading...
Loading...
Next Post

(ФОТО) Цеца го прифати предизвикот на социјалните медиуми: Оваа фотографија ќе ве насмее

Деновиве на социјалните мрежи кружи предизвик за објавување на фотографии од нашето детство. Ниту славните не останаа имуни, па почнаа и тие да објавуваат свои спомени. Цеца го прифати предизвикот, а нејзината фотографија ги насмеа фановите. Погледнете како изгледала како дете. Loading...