Наташа почина чекајќи резултати за коронавирус: Имала настинка а потоа…

admin3

Медицинска сестра во Њу Орлеанс, Наташа От (39), почина во очекување на резултатите од тестот на новиот вирус на корона.

Првите симптоми ги почувствува на 10 март кога имаше блага треска. Таа испрати порака до нејзиното момче Џош Андерсон дека не се чувствува добро. Следниот ден, таа отиде во болница, но таму и беше кажано дека ќе помине една недела до прегледот.

Клиниката каде работеше како советник за ХИВ имаше само неколку тестови на располагање за новиот коронавирус. На Наташа и било кажано дека е во мала опасност од инфекција „Ковидом-19“, па решила да не се тестира.

„Таа ја пропушти можноста да се тестира за да може некој друг“, рече нејзиното момче Андерсон, објави Knoe.com.

Кога реши да не се тестира, тоа беше среда, 11 март. Сепак, како што нејзините симптоми се зголемуваа, таа сепак беше тестирана на 16 март.

Loading...

Почна да чувствува „нешто во белите дробови“, раскжува Џош. Во петокот, Џош го пронајде безживотното тело на Наташа на подот во кујната. Нејзините резултати сè уште не се пристигнати, пишува Nola.com.

Џош во емотивна објава на Фејсбук, сподели дека разговарал со Наташа само неколку часа пред да го пронајде нејзиното тело.

loading...

Таа ми напиша: „ Добро утро. Те сакам. “.

И одговорив: „ Утринско сонце. Како се чувствуваш? “.

Загубата на Наташа е немерлива.

„Гледајќи во жената која беше полна живот ја видов лежејќи неподвижна на подот, беше страшно. Се плашев да ја допрам, рече Џош.

Причината за смртта сè уште не е соопштена, а здравствените власти не соопштија сеуште дека Наташа починала од инфекција со нова вирусна корона. Џош, сепак, верува дека токму е тоа.

„Она што се случи со мојата девојка треба да биде повик за будење на секој што сè уште смета дека Ковид-19 не е смртоносен како што велат експертите“, истакнува Џош.

„Верував дека луѓето треба да останат во домовите, но не мислам дека целосно разбрав какви ќе бидат последиците доколку не останат“, посочува Џош.

Тој изјави дека симптомите на Наташа биле настинка, треска и губење на апетитот. Џош истакна дека сеуште нема докази дека таа починала од Ковид-19, но дека се надева дека нејзината смрт ќе биде потсетник за сите за ризиците од нова вирусна корона.

„Времето за шеги за Ковид-19 заврши. Сега е време да се заштитите себе си, вашите најблиски и сите други“, рече Џош.

loading...
Loading...
Next Post

Подофицер и војник од АРМ заразени со корона-еве како заболеле од вирусот

Ве информирамe дека во текот на денешниот ден потврдени се два случаи на припaдници на Армијата кај кои на тестот за „Covid19“ се покажани позитивни параметри. И двата припадници ( подофицер и војник) извршуваат работни задачи во гарнизонот Скопје, од кои едниот припадник извршувал работни задачи во воениот ресторан во […]