Откриен нов вид на коронавирус! Го најдоа во храна во Кина?

admin22

Властите во кинеската североисточна провинција Џилин пронајдоа нов вирус корона на пакувањето на увезените лигњи

Како што соопштија здравствените власти во градот Фују денес, поканети се сите што ги купиле за да бидат тестирани.

Еден од пакетите пристигна во градот преку главниот град на провинцијата Чангчун, пренесува Ројтерс, цитирајќи здравствен службеник.

Тој ги замолил луѓето што купиле и јаделе увезена лигњи во локалната продавница за замрзната морска храна од 24 до 31 август да ги пријават кај властите и да побараат тест за ковид.

Кинеските царини во петокот соопштија дека ќе го прекинат увозот на компании за една недела, ако замрзнатите прехранбени производи се позитивни на вирусот корона и за еден месец, ако производите на добавувачите се позитивни по трет пат или повеќе.

Loading...

Кина неодамна пријави многу малку инфекции со вирусот што се појави во Вухан кон крајот на минатата година, со само 10 нови случаи на ковид-19 во саботата. За најновите случаи се вели дека доаѓаат од луѓе кои влегуваат во Кина од странство.

Во август, локалните власти во два кинески града објавија дека пронашле траги од вирусот на товарот од увезена замрзната храна.

loading...

Светската здравствена организација во тоа време рече дека не гледа докази за ширење на ковид-19 преку храна или пакување.

loading...
Loading...
Next Post

Неделен хороскоп од 21 до 27.09.2020: Вистински хаос за неколку хороскопски знаци

Овен Се потпирате на своите манири, но внимавајте без добра подготовка, план или проценка нема успех. Потребно е да се согласувате со вашите пријатели. Вниманието и разбирањето кое го добивате во кругот на семејството делува одлично на вас. Бик Чувствувате дополнителен прилив на енергија и подготвени сте максимално да се […]