Ова се случува со секоја втора жена, верувајте може да биде многу опасно!

admin22

Менструацијата догаѓа кај секоја дама еднаш месечно. Оваа состојба е придружена со различни симптоми. Некои се манифестираат кај сите жени, но некои болни само кај неколку.

Секоја дама има различни симптоми и нејзината менструација е различна.

Дознавме дека постои симптом кој, според статистиката, се јавува кај повеќе од 50% од жените, но може да биде сериозен и опасен проблем.

Станува збор за болка во градите. Најчесто, ова не е причина за загриженост, но ајде да видиме кои се непријатните симптоми.

Многу жени пред менструацијата чувствуваат напнатост во млечните жлезди. Може да се изрази во болка, преосетливост, оток, чувство на тежина или непријатност. Лекарите ги комбинираат сите овие сензации во еден концепт – масталгија.

Loading...

Важно е жената да биде сигурна дека нејзината болка е поврзана со менструалниот циклус. Пред-менструалната болка се карактеризира со следниве симптоми:

– се јавува приближно во истиот ден од секој циклус – на пример, 22-23 дена.

loading...

– има ист интензитет секој месец. За еден месец, жената може да доживее умерена непријатност, а во друга посилна болка.

– поминува по почетокот на периодот.

Причини за масталгија

Не може никој да ви помогне, но не се прашуваме зошто. Сепак, не постои докажана причина за оваа болка. Во исто време, јасно е дека нивоата на хормони се менуваат за време на менструалниот циклус.

Менструалниот циклус е период од првиот ден на менструацијата до првиот ден од следната менструација. Најчесто времетраењето на циклусот е помеѓу 28-31 дена.

Болката во градите е еден од симптомите на предменструалниот синдром. Во текот на втората половина на циклусот, нивото на хормонот естрадиол, кој го произведуваат фоликулите на јајниците, се намалува и се зголемува нивото на прогестерон. Покрај тоа, нивото на пролактин, еден од хормоните на хипофизата, се зголемува.

Од ова, станува јасно дека секој месец телото ја подготвува матка и млечните жлезди за бременост. Во овој случај, цевките на млечните жлезди се прошируваат, градите може да се зголемат во обем и да отекуваат. Во случај на бременост, овие промени може да продолжат. Ако бременоста не се појави, менструацијата започнува и градите повторно стануваат меки и безболни.

Внимавајте: Мастопатија!

Понекогаш, пред менструалниот период, една девојка има болка и зголемување на градите поради одредена патологија на млечните жлезди. На пример, фиброцистична болест или мастопатија.

Мастопатија бара надзор од лекар и рецепт за лекови.

Предупредување: Ако болката е интензивна, силна, се препорачува да се консултирате со мамолог. Од една страна, секоја личност има индивидуален праг за чувствителност на болка. Но, од друга страна, овие симптоми можат да бидат манифестација на болест која не мора да биде поврзана со млечните жлезди. На пример, патологија на тироидната жлезда.

loading...
Loading...
Next Post

Таа ставила камера во гаражата и се згрозила кога дознала дека наместо да го поправа својот автомобил, сопругот ...

Сите тајни порано или подоцна излегуваат на виделина, а последиците често се уништувачки. Доказ за ова е приказната што му се случила на Џон. Тој бил најобичниот човек што успеал во животот. Тој имал свој бизнис, голем стан со три спални простории каде живеел со своите две деца, и неговата […]