Браќа позитивни на КОВИД-19 сакале да ја напуштат Македонија со авион, заработиле вртоглава казна!

admin22

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Предлог за издавање казнен налог против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26 години, заради кривични дела – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1, како и Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот […]

Падна договор: Од следната година, задолжителното пензионирање на 64 години

admin22

Не стапи на сила годинава каков што беше планот, но задолжителното пензионирање на 64 години секако ќе важи од 2022 година. До 31 август годинава секој вработен во јавниот сектор може да поднесе барање за продолжување на работниот стаж, а ако поднесе, на работа може да остане најмногу до 30 […]

АКО ПЛАНИРАТЕ ЛЕТУВАЊЕ ВО ЦРНА ГОРА: Нема да ви треба ПЦР тест

admin22

Сите ограничувачки мерки за посета на Црна Гора оваа сезона, вклучително и тестирањето за ПЦР, ќе бидат укинати за туристите од Русија, Белорусија, Украина и Северна Македонија, кажа министерот за финансии и социјална помош на таа земја Милојко Спајиќ. „Задоволство ми е да ве известам дека сите ограничувачки мерки, вклучително […]

(ФОТО) Почина на 42 години, истиот ден се случило нешто неверојатно: Беше голема ѕвезда во Југославија

admin22

Ѓурѓица Барловиќ беше првата пејачка на култниот бенд „Нови фосили“ која важеше за една од најомлените на просторот на тогашната Југославија. Првиот настап го имала на 13 години на детски фестивал, а прв пат се појавила пред камери во белгадската забавна емисија “Образ уз образ” 1974 година кога настапила со […]

НОВИ ДЕТАЛИ: СЕ САМОУБИЛ ПРЕД РОДЕНДЕНОТ-Регионот во неверување од веста за младиот пејач

admin22

Натпреварувачката Кристина Тодоровиќ и трагично пoчинатиот пејач Момир Луковац (24) заедно учеле музичко училиште и заедно учествувале во „Ѕвездите на гранд“, а биле и приватно блиски. Пејачката видно потресена за српските медиуми вели дека трагедијата се случила вчера, а увидот се уште трае. -Никој не може да претпостави што го […]

НОВА ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА ВО МАКЕДОНИЈА: Излетал со кола од патот и починал, го забележал случаен минувач

admin22

Четириест и четиригодишен жител на селото Арбанашко загинал, откако со возилото излетал од патот и паднал во провалија. Несреќата се случила завчера во периодот помеѓу 23 до 23.30 часот на локалниот пат Арбанашко – Кокино, кога Д.П (44) со своето возило „голф 2“ се движел код градот. Од непознати причини […]

Најнови детали од Струга: Ја убил 39 годишната сопpуга, па пробал да се сaмоубие

admin22

Убиство вечерва се случи во Струга, откако 39 годишниот маж во семејниот стан си ја убил пет години помладата сопруга. Според официјални информации на СВР Охрид, на улицата „Ристо Крле“ во Струга, при расправија со својот сопруг, С. Р. (1987) од убод од нож е повpeдена и им подлеeгнала на […]

ЕСТРАДАТА ВО ШOK: На само 24 години почина актуелен пеач и наптпреварувач на Ѕвездите на Гранд

admin22

Шоуто за таленти „Ѕвездите на Гранд“ е погодено од тажни вести. Имено, Здружението на естрадни уметници на Црна Гора и учесниците на ова ТВ-шоу ја пренеле на социјалните мрежи информацијата дека починал учесникот во тековната сезона, Момир Луковац. Оваа тажна вест ја потврдиле и неколку колеги на Момир Луковац, кои […]

ДОСЕГА НЕОТКРИЕНО: Што спомнувала Баба Ванѓа каде лежи спасот на Македонија…

admin22

Легендарната претскажувачка Ванѓелија Гуштерова, попозната како Баба Ванѓа во едно свое претскажување предвидела дека Македонија ќе има финансиски проблеми се додека не почне со работа рудникот ”Алшар”. Ова таа му го кажала на извесен С. Синадиноски кој ја посетил Баба Ванѓа во деведесеттите години од минатиот век, кога бил ангажиран […]

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Врсничка тепа 12-годишно девојче во Велес

admin22

На социјалните мрежи се појави вознемирувачко видео на кое девојче од Велес е жртва на напад од нејзина врсничка. Додека 12-годишното девојче низ солзи моли за помош од својата мајка по телефон, нејзината врсничка ја кубе и ја удира сѐ додека не се појават возрасни минувачи кои се вмешуваат да […]