Информација за издавање дозволи за движење за граѓани и вработени во услови на ограничено движење

admin22

Владата на Република Северна Македонија информира кои институции даваат дозволи во услови на ограничено движење на граѓаните на целата територија на државата и за кои категории на граѓани. Во категорија на дозволи кои ги издава МИОА се опфатени: • Претставници на институции за кои со одлука на Кризниот штаб на […]

ДАЛИ Е ПРОНАЈДЕН ЛЕКОТ: Започна тестирањето кај луѓе со вакцина финансирана од Бил Гејтс

admin22

Во Соединетите Американски Држави, започна тестирањето со вакцина финансирана од страна на милијардерот Бил Гејтс. 40 лица, доброволци ја примија првата вакцина која што имаше одлични резултати кај животните. Станува збор за вакцина која што ја направи американската компанија „Иновио“, а истата доби зелено светло за вакцинирање од страна на […]

Д-р Михаилов: Хомеопатично решение против коронавирус

admin22

Д-р Атанас Михајлов е еден од најпознатите фитотерапевти и хомеопати во Бугарија. Во својата долгогодишна пракса, тој докажа со текот на времето дека рецептите кои се еколошки не се полоши од апчиња и терапии со лекови. Денес ќе ве запознаеме со неговите највредни совети за инфекциите и особено со коронавирусот, […]

Почина 27-годишната родилка од Куманово позитивна на корона вирус

admin22

Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на Ковид-19 од Куманово на 27 години. Таа на 30 март на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје роди недоносено машко новорoденче, негативно на вирусот. Родилката беше префрлена на Инфективната клиника на 31 март поради […]

МЗ: Двајца починати, потврдени 18 нови случаи на Коронавирусот во последните 24 часа

admin22

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје почина едно лице од Куманово на возраст од 73 години. Во својот стан во Кавадарци е пронајдено починато лице на возраст од 44 години, кај кого постмортем е земен брис и истиот вчера потврдил присуство на […]

Градоначалникот Дука: Дебар продолжува да нема заболени од коронавирус

admin22

Дебар неколку денови по ред нема нови заболени од Коронавирус. Ова денеска го изјави градоначалникот Хекуран Дука кој нагласи дека воедно се очекуваат и резултати на земените 13 брисови од лица кои имале одредени симтоми. Тој додаде дека со оглед дека нема нови заболени бројката на болни од короинавирус останува […]

(ФОТО) Сопруг ја „фатил жива“ сопругата на „Гугл Мапс Фотос“ и веднаш се развел од неа

admin22

Современите технологии се составен дел од нашите животи. Тие ни помагаат да се поврземе со најблиските, да ги пронајдеме потребните информации и што уште не. Но, се покажа дека тие можат да предизвикаат многу проблеми во семејството. Доказите се приказна за сопругата на еден човек од Перу водела љубов во […]

(ФОТО) Како брзо и евтино да се справите со црната мувла во бањата

admin22

Дали знаевте дека во минатото, кога се појави црна мувла во домот, луѓето морале да ја запалат? За среќа, времињата се менуваат, а до денес се откриени неколку ефективни начини за борба против црната мувла. Во следните редови точно ќе ви покажеме како да се ослободите и од каде најчесто […]

Овие се најдарежливите мажи според хороскопскиот знак

admin22

Многу дами во денешно време се насочени кон материјално независните мажи или оние на кои ќе им биде исправена подароци. Според астролозите, ѕвездите можат да и помогнат на секоја госпоѓа во овој настој. Постојат претставници на неколку хороскопски знаци кои не штедат ниту моќ, ниту средства да ја импресионираат жената […]

Денеска е Собор на Св. архангел Гаврил

admin22

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 26 март. Денеска е Собор на св. арх. Гаврил. Тој е еден од големите седум ангели што претстојат пред престолот Божји. Му го јави на Захарија раѓањето на Свети Јован Предвесник и самиот за себе рече: “Јас сум Гаврил кој стојам пред […]