Најубавата струмичанка, Дефне: ,,Зоран Заев е најдобриот чичко на светот!”

admin22

После се за внуката на политичарот Зоран Заев, Ева Заева која е ќерка на неговиот брат и заинтересираноста на читателите за нејзината убавина, порталот носи информации од прва рака. Ева Заева раскажува за својата голема љубов кон модата која умешно успева да ја балансира со средношколските обврски и ни открива […]

Чудата на Света Петка: Сите кои ја почувствувале Божјата милост ја раскажале приказната за светицата!

admin22

Вековите минуваат а приказните за светителката и понатаму ги инспирира срцата на верниците. И’ ја јакне верата, враќајќи не секогаш повторно,на самата нејзина суштина.Сите спасени раскажале приказна за жената во црната наметка… Чудесните видувања на Света Петка се случуваат и денес – светителката помогнува во болести и неволји, но и […]

Утре се празнува Света Петка: Денот кога се случуваат чуда, едно нешто не смеете да правите

admin22

На 8 август се празнува Света Петка – Летна Во народот позната како света Петка. Неа и е посветена црквата во долниот дел на скопската населба Црниче. Била од словенско потекло, од градот Епиват, меѓу Салинаврија и Цариград. Родителите и биле имотни и побожни христијани. Таа живела со нив до […]

Последиците на коронавирусот: Многу пациенти кои го прележале Ковид-19, се жалат дека им се случува ова

admin22

Синдромот се јавил кај голем број луѓе неколку недели после прележаната болест. Експертите од лондонската клиника Белгравиа, специјализирана за проблеми со опаѓање на косата, ја предупредија јавноста на зголемен број пациенти кои го прележале коронавирусот, а на кои подоцна, започнала да им опаѓа косата. Имено, тие забележиле необично висок процент […]

(ВИДЕО) Погреб наместо свадба: Погребана „либанската невеста“, вереникот неутешен „Засекогаш ќе те сакам“

admin22

Сахар Фарес, 24-годишна медицинска сестра стана симбол на катастрофата што се случи во Бејрут. Сахар беше со пожарникарите кои беа убиени во експлозиите што се случија во вторникот, а нејзиното семејство и свршеникот подготвија „венчавка“ за неа во четвртокот, што никогаш нема да ја имаат. Сè беше сторено точно како […]

Денес е Света Ана: Што треба и што не треба да правите денес

admin22

Мајка на Пресвета Богородица. Денес се празнува нејзиното успение, но нејзиниот главен празник е на 9 септември, под кој датум се напишани и службата и житието. Ана беше од коленото Левиево, ќерка на Матан свештеникот. По долг и богоугоден живот се упокои во длабока старост. Денес Црквата ги слави светите […]

Илија Димовски: Ако треба чирак еве јас ќе помогнам да се урне дивоградбата кај Мавровка

admin3

„Мангупи, БРАВО!!! Новинарите Darko Chekerovski и Ognen Cancarevik се пријавиле доброволно и без пари да ја рушат дивоградбата пред Мавровка. Мајсторишта, ако ви треба чирак, еве и јас сум кандидат да ви помогнам.“ – напиша Илија Димовски од редовите на ВМРО ДПМНЕ . Имено, Општина Чаир денеска објави нов, втор […]

„Тато ти донесе три книги, а ти не се будиш…“-Таткото на Исидора Бјелица низ солзи …

admin3

Таткото на авторката Исидора Бјелица, која што вчера ја загуби битката со ракот и почина, проговоре за нивната последна средба… „Последниот ден во болницата „Свети Сава“ ѝ однесов насловни страници од три наши нови книги „Го видовме целиот свет 2“, „Три магични Исидори“ и „Његош и црногорската убавица“. Љубезниот персонал […]

По пандемијата со коронавирусот ќе не погоди пандемија со посериозна болест

admin3

По пандемијата со коронавирусот ќе не погоди пандемија со посериозна болест Новиот коронавирус напаѓа бројни органи кај човекот, а Здружението за нефрологија на САД предупредува дека кај половина од пациентите со тешка клиничка слика на болеста, кои поради КОВИД-19 биле згрижени на интензивна нега, доаѓа и до откажување на бубрезите […]

Потресна фотографија на медицинска сестра од Бејрут со три новороденчиња го заобиколи светот

admin3

отографија на медицинска сестра која во рацете држи три новородени бебиња, опкружена со десетици тела и повредени, го заобиколи светот и стана симбол на страдањето во Бејрут. По страшните експлозии што уништија големи делови на Бејрут во вторникот попладне, главниот град на Либан е уништен, а уништени се и многу […]