Поранешно официјално лице на Пентагон: САД е во голема опасност после убиството на Сулејмани

admin22

САД се во поголема опасност после убиството на иранскиот воен командант Касим Сулејман, а не е ни сигурно дека администрацијата на Доналд Трамп однапред размислила за последиците, оценил Мајкл Карпентер, поранешен вработен во Пентагон, а сега директор на организаијата Пен Бајден ценѕат.

Капетанот во интервју за “глас на Америка“ истакнува дека една од последиците сигурно ќе биде и повлекување на американските сили од Ирак.

Командантот на иранската елитна единица Кудс Касим Сулејман е убиен во воздушен напад во САД на асеродром во Багдад, а нападот е изведен по наредба на Доналд Трамп.

Карпентер смета дека тој случај е пресвртница за политиката на Америка, но ќе се почуствува и подалеку.

„Касим Сулејмани не беше „добар човек“, имаше крв од стотина луѓе на своите раце и никој не жали за него, но ова ќе има големи стратешки последици и не сум баш најсигурен дека Трамп и неговата администрација добро размислиле однапред. Може да очекуваме одговор ид Иран, тоа го најавија и тамошните лидери, но последици ќе има и за американските воени сили во Ирак“ рекол тој.

Loading...

Нема сомнеж дека властите на Ирак ќе бараат повлекување на воените сили од Ирак, а тоа ќе влијае на повторно појавување на Исламската држава во Сирија и Ирак, а можно е да се појави и можност за Русија која тоа може да го искористи.

Тој смета дека овој потег не бил претходно осмислен, но дека „администрацијата видела можност, па ја искористила“ вели тој.

loading...
loading...
Loading...
Next Post

Борко Ристовски од Словенија: Никогаш северна (ФОТО)

Ракометната репрезентација на Македонија во овие моменти се наоѓа во Словенија каде што ја завршува последната фаза од подготовките за Европското првенство кое стартува на 9. јануари. Додека се во тек подготовките на Борко не му се допадна тоа што во хотелот пред името Македонија стоеше буквата „Н“ (North). Борко […]