(РЕЦЕПТ) Откако ги приготвувам компирите вака, сите по дома полудуваат за нив

admin22
loading...

Некогаш сте се запрашале ли како да ги задоволите вашите најблиски со нешто едноставно и брзо што ќе го подготвите. Во следните редови ќе ви покажеме премногу лесен рецепт.

Сите по дома се обожаватели на компири, затоа секогаш овој вкус е најбитен за вас. Вашето семејство сигурно ќе го сака тоа.

Ние го знаеме рецептот од една пријателка која ни ја откри тајната. Сега сопругот постојано ме тера да му го направам ова јадење за него. Ви гарантирам дека сите ќе побараат репете.

Потребни состојки:

Компири – 1 кг.
Сирење или кашкавал – 300 гр.
Кромид – 2 парчиња.
Моркови – 100 гр.
Пире од домати – 1 суп.л-патки
Масло
Сол и бибер по вкус

Loading...

Подготовка:

Важно е да изберете компири со релативно еднакви големини. Исечете ја средната и исечете го дното, така што ќе е рамно и стабилно во тавата за печење.

Додадете сол, црн пипер и исечен кромид (само 1).

Потоа, распоредете ги компирите во тавата еден до друг. Половина од тавата мора да е исполнета со солена вода.

Потоа го подготвувате сосот. За тоа ви треба ситно сецкани моркови и кромид. Пржете ги во маслото и додајте го пирето од домати, потоа додадете малку вода и сол на нив.

Додадете го сосот во полу-готовите компири и оставете го да се пече. Потоа, можете да го изрендате сирењето или кашкавалот одозгора за да фати златната кора.

Послужете со сос и сецкани билки. Пријатен апетит!

loading...
Loading...
Next Post

Потресна исповед – по 10 години брак и четири деца, дознал дека неговата сопруга го изневерува

Американецот Сет Мегов дознал дека неговата сопруга го изневерува со неколку мажи по десет години брак. За жал, тој тоа не го дозна од неа туку од Фејсбук, односно од нејзиниот профил на оваа социјална мрежа откако таа го заборавила и го оставила отворен пред да замине на спиење. Сет […]