(РЕЦЕПТ) Веќе не купувам леб туку со 2 шолји брашно го правам ова!

admin22

Подгответе ги најсовршените домашни лепињи на следниот неверојатно лесен начин, кој ќе ви одземе сосема малку време, а за кратко ќе се насладувате на меки и неодоливи резултати!

Лепињи готови за 15 минути:

Подгответе ги најсовршените домашни лепињи на следниот неверојатно лесен начин, кој ќе ви одземе сосема малку време, а за кратко ќе се насладувате на меки и неодоливи резултати!

Вкупно време
30 мин

Оброк: закускаКујна: ТурскаКлучни зборови: леб, лепињиПорции: 4

Loading...

Состојки:

400 гр пченично брашно
250 мл кисело млеко
По вкус сол
1 кафена лажица сода бикарбона

loading...

Начин на подготовка

Пресејте го брашното со сол и сода.

Замесете меко тесто. Во зависност од конзистенцијата на киселото млеко, може да се додаде малку помалку или малку повеќе од 250 грама. Главната задача е да се направи густо тесто.

За да го спречите лепењето на тестото по вашите прсти, претходно намачкајте ги со масло за готвење.

Поставете го тестото во ладилникот да отстои 10 минути.

Обликувајте го тестото во форма на мал колбас и поделете го на 5 дела. Од секое парче направете тенка кружна палачинка.

Прободете го лепчето со вилушка и добро загрејте јатавата.

На средна топлина, запржете ја секоја од лепињите и од двете нејзини страни, до добивање на кафеаво-златна боја. Кога ја пржите лепињата, може да ја премачкате со масло.

loading...
Loading...
Next Post

Веднаш фрлете ги:овие собни растенија ви ја бркаат среќата од домот

Растенијата, без сомнеж, се најубавата декорација за нашите домови, бидејќи како што сите ние знаеме, тие се носители на силна енергија. Тие се одлични прочистувачи на воздухот и може да привлечат среќа и богатство. Но спред фенг-шуи, постојат и такви собни растенија кои ја спречуваат среќата да навлезе во домот […]