САД се искачи на првото место со најмногу заразени од коронавирус

admin22

САД ги надминаа Италија и Кина и станаа држава со најмногу потврдени случаи на коронавирус.

Според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс, во САД има 82.404 заразени, со што изби пред Кина (81.782) и Италија (80.589). Во САД досега има повеќе од 1.100 починати од КОВИД-19.

Овие црни бројки беа објавени само ден откако претседателот Доналд Трамп најави дека планира повторно да ја отвори американската економија до Велигден на 12 април.

„Луѓето мора да се вратат на работа, нашата земја мора да се врати, нашата земја се базира на тоа и мислам дека ќе се случи многу брзо“, кажа Трамп.

Минатата недела, 3,3 милиони Американци останале без работа како последица на кризата со коронавирусот.

Loading...

loading...
Loading...
Next Post

Господ е најголемиот лекар, а верата најдобриот лек!

„А Тој беше изнаранет за нашите гревови и мачен заради нашите беззаконија; казната за нашиот мир падна врз Него, а преку Неговите рани ние се излекувавме.“ ( Исаија 53,5) Кога Исус Христос дошол на Земјата да ја изврши Својата Мисија, Тој најголемиот дел од Своето време лекувал. Ги лечел и […]