СЕ ЈАВИ ШИЛЕГОВ: Бара да не се палат Бадникарски огнови

admin22

Град Скопје денеска преку соопштение ги повика граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено по повод прославата на Божикните празници, со цел да се заштити животната средина и амбиентниот воздух.

Од Град Скопје посочуваат дека апелот е усогласен со градоначалниците на сите скопски општини кои решиле да се откажат од доделувањето дрва од општините за оваа намена, со цел да се спречи дополнителното загадување на воздухот во Скопје.

Предходно Шилегов не се откажуваше, и беше упорен Божиќ да славиме заедно со другите заедници
– Во Гристијанството не се слават датумите, туку Бог.  Тогаш ирелевантен е датумот. Она што јас лично го размислувам е дека тој тип на големи празници треба да го славиме сите заедно.

Во што верувате вие – Во датумот, или во Господ?

Тоа е прашањето што секој треба да си го постави. Освен ние, Србија и Русија не постои друга држава што го применува јулујанскиот календар во пресметувањето. Јас немам намера да влезам во расправија со МПЦ или со Синодот. Секој си има свое мислење, рече Шилегов.

Loading...

Шилегов минатата недела во еден момент на прес-конференција по повод новогодишното украсување на главниот град ја повика Македонската православна црква да го прославува Бижиќ според грегоријанскиот, а не според јулијанскиот календар.

 

loading...
Loading...
Next Post

(ВИДЕО) УБИСТВО НА СТРУЖАНИ ВО МЕЛБУРН: Татко ги застрелал ќерката и зетот

Нововенчана двојка со потекло од Струга е убиена во пукање во Јаравил, во предградието на австралискиот град Мелбурн, објавија австралиските медиуми. Ветон Мусаи (29) починал во болница, ден по смртта на неговата 25 годишна сопруга Линдита. Таткото на Линдита останува в болница под полициска заштита, каде му се санираат повредите […]