„СИТЕ СМЕ ИСПЛАШЕНИ“ Ковид-19 се шири ПОБРЗО во Европа отколку во екот на пандемијата

admin22

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди на „алармантна стапка“ на пренесување на корона вирусот низ цела Европа. Регионалниот директор на СЗО за Европа Ханс Клуге рече дека растот на бројот на пациенти во Европа е рекорден минатата недела, околу 54.000 во рок од 24 часа, што треба да биде повик за будење за сите.

Се соочуваме со многу сериозна ситуација. – рече Клуге.

Зголемувањето на бројот на случаи на неделно ниво во Европа сега ги надмина евиденциите забележани на врвот на епидемијата во март. Минатата недела беа регистрирани над 300.000 случаи низ целиот континент, додека претходниот рекорд беше на 30 март 264.675.

Предупредувањето на СЗО дојде откако глобалниот број на заболени од корона вирусот ширум светот надмина 30 милиони. Повеќе од половина од европските земји пријавија пораст на случаи со над 10 проценти во последните две недели. Од нив, седум земји во истиот период пријавија двојно поголем раст во споредба со почетокот на септември.

Оваа пандемија ни зеде толку многу – рече шефот на СЗО.

Loading...

Речиси пет милиони случаи на корона вирус и скоро 230 000 смртни случаи се пријавени во Европа, но тоа исто така има влијание врз нашето ментално здравје, економија, егзистенција и општество, соопшти организацијата.

„Сите сме исплашени“

loading...

Никогаш не сум видела брза помош толку полна со многу, многу болни пациенти – се сеќава Аналиса Малара, лекарка во болница во Ломбардија, Италија.

Тоа беше на крајот на февруари, кога Малара го дијагностицираше првиот италијански случај на локално пренослив вирус корона. Ова беше проследено со емоционално кршење на маратонот на долги смени, борба за доволно кислород за одржување на пациентот во живот и пренесување на пациентите во други болници

Моравме да гледаме како пациентите умираат. Тоа е нешто што мислам дека не можам да го заборавам, рече таа.

Во последно време немаше нови пациенти со COVID-19 во нејзината болница. Но, како што бројот на случаи повторно се зголемува низ целата земја и континентот, Малара стравува од слична иднина. Минатата недела таа телефонски разговараше со колегите со часови за да го провери статусот на нивните одделенија за интензивна нега. Ситуацијата беше стабилна – иако никој не беше сигурен колку време ќе трае.

Сите сме многу исплашени, призна таа.

Само шест месеци откако италијанската коронска криза стана предупредување за Западот за тоа колку брзо вирусот може да ги уништи дури и најдобрите здравствени системи во светот, пристигна најновото предупредување на СЗО. Италијанските власти повторно пријавуваат околу 1.500 нови инфекции секој ден. Тоа сè уште не е близу до последниот врв кога тој број беше околу 6.500 – но тоа е значително зголемување во споредба со 200, што беше пријавувано во просек на почетокот на јули.

Франција и Шпанија, моментално најтешко погодени земји на континентот, бележат скок во случаите дури и полоши од пролетниот пик. На 7 септември, Шпанија стана првата европска земја која брои половина милион случаи, од кои над 100 000 беа дијагностицирани во претходните две недели. Неколку дена подоцна, Франција забележа скок од 10.000 нови случаи за еден ден. Во Австрија, од крајот на април до средината на јуни, бројот на случаи остана под 100 на ден, а на 16 септември беа регистрирани 768 нови инфекции.

Дури и Германија, честопати истакнат пример за добар одговор на пандемиската криза, полека го зголеми дневниот број на случаи на скоро 2.000 – двојно повеќе отколку што беше објавено на 1 август. Кога територијата на Европската унија се гледа како целина, нејзините дневни статистички податоци се приближуваат до оние на Соединетите држави.

loading...
Loading...
Next Post

Уште непочната школската година, кopoна во училиштата

Уште не почната учебната година, се појави прв случај на кopoна виpycoт во училиштата. Станува збор за наставничка, позитивна на KOBИД-19, од одделенска настава во основно училиште во Велес. Таа испрати во изолациja уште 10 нејзини колеги. Пред неколку дена беше приjaвен и првиот случај на дете зapaзено со Koвид […]