Со оваа едноставна вежба, сеќавањето на БАБА ми е како на 20-годишно девојче

admin22

Човечкиот мозок е нешто необјасниво. Понекогаш се чини дека неговото совршенство нема граници. Тој е како механизам со кој дел од нашето тело функционира.

Секоја секунда, мозокот прима сигнали од сите органи и системи на телото, ги обработува и дава специфични команди засновани на резултатите. Не е ни чудо што често се споредува со вистински компјутер.

Благодарение на мозокот, можеме да зборуваме, да слушнеме, да видиме, чувствуваме, да извршиме одредени активности, да решаваме проблеми итн.

Во исто време, се споредува со мускул, кој исто така треба редовно да се вежба за да не ја изгуби формата и перформансите. Бидејќи многу работи зависат од здравјето и од „тонот“ на нашиот мозок, вклучително и колку долго живееме.

И ако некое лице не го тренира мозокот редовно, со текот на годините, особено во староста, тој почнува да се соочува со болести и проблеми поврзани со губење на меморијата, концентрација, внимание и други витални функции на нашето тело.

Loading...

Се разбира, некои од овие работи можат да бидат стимулирани со лекови, но зошто да направите ако можете да ги извршите одредените вежби за обука на мозокот и меморијата, за да го следи вашето здравје и да ги спречите овие проблеми однапред?

Баба ми, како и многу други луѓе, исто така се соочи со овој проблем и почна да често заборава. Докторите ја советувале да направи прилично едноставна вежба пред спиење, што и помага да се стимулира мозокот и да се подобри меморијата.

loading...

Резултатите не задоцнија! Сега запомнете ги работите што дури ги забораваат!

Која е суштината на вежбањето и како работи? Пред спиење, кога веќе сте во кревет, треба да се обидете да се потсетите на тоа како помина вашиот ден.

Препорачливо е да ги „прелистувате“ сите детали во главата – како се разбудивте, што имавте за појадок, што правевте во текот на денот, кого сте виделе и сл.

Добра идеја е да го направите ова со затворени очи. На овој начин имагинацијата и визуелизацијата на изминатиот ден функционира подобро.

На почетокот можеби нема да се сеќавате на сите моменти, но со секој изминат ден ќе паметите сè повеќе детали, за што всушност ни се потребни.

Оваа вежба треба да ја правите секој ден пред спиење. Таа е погодна за сите возрасти и помага во зачувување и подобрување на способноста на мозокот за да запамети се.

loading...
Loading...
Next Post

МАРТ ќе биде месец на пари и љубовни чуда само за овие хороскопски знаци

Ѕвездите во МАРТ ќе им донесат добри финансии и промени на љубовно поле само на неколку хороскопски знаци. Ние ви откриваме кои се тие: Лав Во март, вашите желби ќе бидат остварени малку потешко отколку што сакате, што ќе ве направи нетрпеливи и уште повеќе иритирачки настроени. Може да не […]