„Тврдокорни“: Ако не се служат литургии во Македонија, нема кој да нè застапува пред Бога

admin22

Патриотското здружение „Тврдокорни“, кое е дел од коалицијата „Никогаш северна, само Македонија“, најостро реагира на вчерашните најави за забрана на литургиите во македонските православни храмови.

„Ако не се служат литургии во Македонија, нема кој да нè застапува пред Бога. Ние православните христијани, без литургија, сме мртви. Тоа нам ни е храната за да живее духот. Да се преземат сите стандардни мерки на заштита, но отворено кажуваме – не доаѓа предвид да дозволиме служењето пред Бога да биде спречено“, велат од ова здружение.

Од „Тврдокорните“ предупредуваат дека доколку некој се вмеша во ова прашање, нивниот одговор ќе биде бескомпромисен.

„Да не се надеваат безбожниците дека начекале можност за да ја замолчат цврквата. Држете се до вашите убедувања, не ни чепкајте ги нашите. Никој да не се осмелил да преземе каква било казнена мерка кон православен свештеник, кој служи почитувајќи ги безбедносните мерки“, се наведува во соопштението на патриотското здружение.

Од таму сметаат дека доколку свештениците и верниците ги исполнуваат сите безбедносни мерки, нема основа зошто да се оспорува основното човеково право на вероисповед.

Loading...
loading...
Loading...
Next Post

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Татко и син од Струмица убиени во Швајцарија

Околу пладне во средата, кантоналната полиција во Фрибург била известена за исчезнување на татко и син – Д.К (23) и Н.К (47). Во соработка со кантоналната полиција на Вауд, тие и двајцата се пронајдени мртви во вила во регионот на Вауд. Како што соопштуваат швајцарските и француските медиуми, тие се […]