„Успеав да го излекувам панкреасот и затоа го споделувам рецептот од мојата баба“

admin3

Панкреасот е еден вид на механизам во нашето тело: Неговите ензими ја започнуваат работата на црниот дроб и цревата, ја разградуваат храната и им помагаат на останатите клетки да ги обработат супстанците кои им се неопходни.

Најчестите заболувања на панкреасот се панкреатит и различни типови на дијабетес. А еден од најдобрите начини да го излекувате овој важен орган е на природен начин, при што за оваа цел денес ви го отркиваме најефикасниот домашен рецепт.

Домашен рецепт со хељда за здрав панкреас

Најефикасното природно решение за лекување на панкреасот е консумирањето на хељда со кефир на празен стомак. Ова јадење го стимулира панкреасот, ги обновува клетките, ја ублажува болката, ја контролира концентрацијата на шеќер во крвта и го намалува степенот на воспалние. Смесата може да се употребува и превентивно.

Потребни состојки
1 супена лажица хељда
Половина супена лажица кефир со ниска масленост
Начин на подготовка и употреба
Добро измијте ја хељдата, а потоа исипете ја во кефирот. Оставете ја да отстои 12 часа. Еден дел од смесата се консумира за појадок, а вториот дел консумирајте го 2 часа пред спиење.

Loading...

Третманот треба да го практикувате во рамките на 10 дена, а потоа неопходно е да направите пауза одреден период, пред повторно да започнете со лекувањето. На овој начин може да лекувате панкретит 2-3 пати годишно.

loading...
Loading...
Next Post

Со белите дробови е поврзана тагата, со црниот дроб–бесот:Кинеска медицина

Според кинеската медицина, основните причини за заболувањата се емоциите, а секој орган има своја емоција со која е поврзан. Земјата, оганот, водата, воздухот и металот се основите 5 елементи, кои Кинезите веруваат дека ги има во секое човечко тело и според нивните тврдења, неопходно е да се одржи балансот на […]